0
02126246958

ویدیویی دیدنی از جوشکاری با پرتو الکترون

در این ویدیو شما می توانید نحوه انجام جوشکاری با پرتو الکترون را از وب سایت عصر مواد تماشا بفرمایید:

 


ویدیو:

 

نام ویدئو به فارسی:جوشکاری با پرتو الکترون

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۵۵ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: انگلیسی

زیرنویس:

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۱۰٫۲ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۱۹٫۷ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

توضیحات:

فرایند جوشکاری با پرتو الکترونی (Electron Beam Welding) یا به اختصار EBW یک فرایند اتصال ذوبی است که در طی آن قطعه کار توسط جریانی متراکم از الکترون های دارای سرعت بالا بمباران شده و کل انرژی جنبشی الکترون ها در اثر برخورد به قطعه کار به حرارت تبدیل می شود. این حرارت موجب ذوب لبه های قطعات و اتصال دو قطعه پس از انجماد می شود. جوشکاری با پرتو الکترونی معمولاً در یک محفظه خلا با استفاده از یک سیستم تولید و تمرکز پرتو الکترونی انجام می شود. بارزترین مشخصه جوشکاری با پرتو الکترونی، توانایی آن در ایجاد جوش های بسیار باریک و کاملاً عمیق است. با این روش می توان قطعات فولادی تا ضخامت ۴ اینچ را بدون پخ سازی لبه ها و با یک پاس جوشکاری نمود.

تفنگ الکترونی یا منبع تولید الکترون (Emitter) قلب این فرایند جوشکاری است. زمانی که کاتد یا فیلمان در اثر عبور جریان گرم می شود و به دمای ترمویونیک می رسد، از خود الکترون ساطع می کند. در تفنگ الکترونی، الکترون های نشر داده شده از کاتد که به شکل پرتو در آورده شده اند، به سمت قطعه کار شتاب داده می شوند. شتاب دهی به الکترون ها توسط میدان الکتریکی ناشی از ولتاژ اعمال شده و به کمک یک الکترود با بار مثبت انجام می شود. پرتو حاصل شده با تمرکز بالا با سرعت ۳۰ تا ۷۰ درصد سرعت نور از سوراخ کوچک میان آند عبور کرده و به قطعه کار می رسد.

در این فرایند از فلز پر کننده استفاده نمی شود ولی در شرایطی که ایجاد خواص متالورژیکی و فیزیکی معینی در فلز جوش مدنظر باشد، ممکن است از فلز پر کننده استفاده شود.

جوشکاری با پرتو الکترونی را می توان در سه محیط خلاء بالا، خلاء متوسط و محیط بدون خلاء انجام داد. تجهیزات اصلی این فرایند شامل اتاق خلاء، برد کنترل، منبع تولید الکترون از ۳۰ تا ۱۷۵ کیلو ولت و ۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی آمپر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

ارسال دیدگاه