0
02126246958

ویدیویی از ریخته گری کوبشی یا فشاری (Squeeze Casting)

در این نوشته شما می توانید ویدیویی از ریخته گری کوبشی یا فشاری (Squeeze Casting) را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید.

 

 


ویدیو:

 

نام ویدئو به فارسی: ریخته گری کوبشی یا فشاری (Squeeze Casting)

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: بدون کلام

زیرنویس:

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۷٫۲ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۱۵٫۳ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

توضیحات:

ریخته گری کوبشی یا ریخته گری فشاری (Squeeze Casting) یک نوع روش شکل دادن فلزات است که در آن از ریخته گری و آهنگری استفاده می شود، به طوری که زمینه های اصلی آن را ریخته گری، یعنی ذوب ، بارریزی، انجماد و مسائل دیگر ریخته گری تشکیل داده و آهنگری پس از بارریزی به صورت اعمال فشار به مذاب در حال انجماد و شکل دادن آن ظاهر می شود. 

به طور کلی می توان روش ریخته گری فشاری یا کوبشی را به شكل اعمال فشار به مذاب ریخته شده در قالب در خلال انجماد جهت شکل گرفتن آن تعبیر نمود.

قطعات تولید شده در این روش از ساختاری همگن با دانه های ریز و سطوحی صاف برخوردار بوده و خواص مکانیکی آن ها با مشخصات قطعات آهنگری برابری می کند. 

ایجاد ترک های گرم به عنوان عيب عمومی این روش در قطعات و آلياژهای مختلف ریخته شده مشاهده می گردد که با تنظیم درجه حرارت بارریزی مذاب، درجه حرارت قالب و زمان بیرون آوردن قطعه از قالب قابل کنترل و حذف است .

قابلیت و کارآئی این روش در تولید قطعات مختلف به خصوص رینگ چرخ اتومبیل و ماشین های حمل و نقل از جنس آلیاژهای آلومینیم، شیر و بدنه رگلاتور، اتصالات هیدرولیک، پیستون های پمپ، محفظه های کنترل، بوش و یاتاقان از جنس برنج و برنز آشکار گردیده است. قطعات کاسه ای شکل به عنوان مناسب ترین اشکال برای این روش پیشنهاد می گردند. در زمینه تولید فولاد و چدن با این روش، ضعف هایی چون جوش خوردن قطعه به قالب و سطوح ناصاف در قطعه در اثر ایجاد لبه های سرد اظهار شده است. 

مراحل انجام ریخته گری کوبشی را می توان به صورت زیر خلاصه نمود: 

  • ١- قالب با سطح جدایش افقی به دستگاه پرس بسته می شود، به طوری که لنگه پایینی آن ثابت و لنگه بالایی آن جهت اعمال فشار متحرک می باشد. 
  • ۲- قالب قبل از بارریزی تا درجه حرارت معینی پیشگرم می شود. 
  • ۳- مذاب به مقدار معین و با وزنی دقیق به داخل لنگه پایینی قالب ریخته می شود.
  • ۴- پس از انجام بارریزی به داخل قالب، لنگه بالایی بلافاصله برای اعمال فشار و بسته شدن به طرف پایین حرکت می کند. تاخیر بیش از حد در بسته شدن قالب باعث انجماد بیش از حد مذاب بدون اعمال فشار شده که باید از آن جلوگیری گردد. 
  • ۵- بسته بودن قالب همراه با فشار وارده تا انجماد کامل مذاب داخل قالب ادامه می یابد.
  • ۶- پس از انجماد کامل قطعه قالب باز شده و قطعه بیرون رانده می شود.

 

مراحل شش گانه بالا را می توان در شکل زیر مشاهده نمود.

 

                     (۳)                                           (۲)                                                (۱) 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط:

 

 

 

ارسال دیدگاه