0
02126246958

نامگذاری روز تولد مریم میرزاخانی به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات

خبرگزاری تسنیم: به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از العالم، این پیشنهاد در کنفرانس زنان ریاضیدان جهان در برزیل ارائه شده بود و از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان مقرر شد که ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت) روز تولد مرحوم مریم میرزاخانی روز زنان در ریاضیات نامگذاری شود.

 

 

 

 

چندین سازمان از جمله انجمن زنان اروپایی در ریاضیات، انجمن جهانی زنان در ریاضیات، زنان آفریقایی در انجمن ریاضیات، انجمن زنان هندی و ریاضیات و نیز گروه زنان ریاضیدان شیلیایی از پیشنهاد ایران حمایت کردند.

 

گفتنی است محمد بن موسی خوارزمی در ترکیب سنت های ریاضیاتی جهان، ابویوسف کندی در تکمیل جبر، ابوالوفا بوزجانی درتکمیل مبحث معادلات، ابن‌سینا در شرح ریاضی، نصیرالدین طوسی در نجوم و ریاضی، عمر خیام در حساب و جبر، غیاث‌الدین جمشید کاشانی کاشف حقیقی کسر اعشاری، بهاءالدین عاملی درعلم عدد، هندسه و جبر تنها بخشی از میراث ارزشمند پیشینه بلند علم ریاضیات در ایران هستند.

مرحوم مریم میرزاخانی ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران متولد شد و در سال‌های ۱۳۷۳و ۱۳۷۴ در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد. اودر سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با امتیاز ۴۱ از ۴۲ مدال طلای جهانی گرفت. سال بعد، در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با نمرهٔ کامل، رتبهٔ اول طلای جهانی را به دست آورد.

 

میرزاخانی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد. پس از پایان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت. در سال ۱۹۹۹ زمانی که در دانشگاه پرینستون به تحقیق و تدریس اشتغال داشت، موفق شد راه‌ حلی برای یک مساله ریاضی پیدا کند. ریاضیدانان مدت‌ های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌ های هندسی هذلولی بودند و در این میان میرزاخانی جوان راه‌ حلی روشن در اختیار داشت.

وی در سال ۲۰۰۴ مدرک دکترای خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد. در سال ۲۰۰۵ نشریه پاپیولار ساینس آمریکا او را به عنوان یکی از ۱۰ ذهنِ جوان جهان برگزید و تجلیل کرد. میرزاخانی مدتی در دانشگاه پرینستون درس می ‌داد ولی بعد به استنفورد رفت و کار تدریس و پژوهش را در آن‌ جا پی گرفت. او در شهریور ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) و در ۳۱ سالگی به درجه استادی این دانشگاه رسید.

او در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر “دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آن ها” برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. مرحوم میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.

 

در تیر ۱۳۹۶ اعلام شد میرزاخانی به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری است. سرانجام این نابغه ی ایرانی در ۲۴ تیر ۱۳۹۴(جولای ۲۰۱۷) در بیمارستان دانشگاه استنفورد آمریکا درگذشت.

ارسال دیدگاه