0
02126246958

معرفی خطوط تولید فولاد امیر کبیر کاشان برای تولید ورق گالوانیزه

شرکت فولاد امیر کبیر کاشان تحت نام شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان در اسفندماه ۱۳۷۴ با هدف تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه‌ وری گرم مداوم، تأسیس و در سال ۱۳۷۹ به بهره‌ برداری رسید. این شرکت که فقط دارای یک سایت تولیدی می باشد، در زمینی به مساحت ۷۲ هکتار در ۱۴ کیلومتری شرق شهرستان کاشان واقع گردیده است.

خط گالوانیزه این شرکت با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار تن در سال برای ضخامت‌ هایی در محدوده ۱٫۲۵-۰٫۲۵ میلی متر و عرض ۶۰۰ الی ۱۲۵۰ میلی متر طراحی شده است. ظرفیت موجود این خط تولید در حال حاضر بالغ بر ۱۳۰ هزار تن در سال می باشد. کلاف‌ های ورودی این خط تولید، ورق ‌های فولادی نورد سرد شده با کیفیت فول هارد و ورق‌ های نورد سرد و آنیل شده می ‌باشد. این شرکت اولین تولید کننده ورق گالوانیزه گرم در ایران بوده و با توجه به سابقه چندین ساله تولید، دارای اطلاعات کافی و دانش فنی در زمینه تولید این نوع ورق ‌های فولادی پوشش ‌دار است.

با توجه به انجام پروژه ‌های طرح و توسعه، خطوط تولید موجود در شرکت شامل اسیدشویی، نورد سرد رفت و برگشتی، آنیل، گالوانیزه گرم مدوام، برش عرضی و فرم‌ دهی ورق می ‌باشد.

در حال حاضر، محصولات این شرکت شامل ورق گالوانیزه، ورق آنیل شده، ورق فولادی و ورق اسیدشویی شده است.

 

خطوط تولید

۱- خط اسیدشویی

خط اسیدشویی این شرکت از نوع نیمه مداوم می‌ باشد. طی فرایند اسیدشویی، اکسیدهای سطحی ورق‌ های نورد گرم، با گذر از وان ‌های اسید کلریدریک حذف می‌ شود. اسید مصرف شده جهت استفاده مجدد، در واحد بازیافت اسید که از واحدهای اساسی و مکمل این خط است، تا ۹۹% بازیابی و احیا می‌ گردد.

 

 

۲- نورد سرد رفت و برگشتی

این خط تولید از نوع تک قفسه‌ ای رفت و برگشتی چهار غلتکه است. فرایند تولید بدین نحو می ‌باشد که ضخامت ورق‌ های نورد گرم و اسیدشویی شده با گذر از بین غلتک‌ های قفسه نورد، با اعمال فشار عمودی و کشش محوری، طی چند سیکل رفت و برگشت بدون تغییرات در عرض ورق، کاهش می‌ یابد. این خط تولید، قابلیت کاهش ضخامت حداکثر ۹۰% طی ۳ تا ۵ پاس نورد را داراست.

 

 

۳- خط آنیل غیر مداوم
کلاف ‌های نورد سرد شده در این خط تولید، طی فرایند آنیل، تنش زدایی می ‌شوند. بدین صورت که کلاف ‌ها در کوره ‌های آنیل به طور عمودی بر روی هم قرار گرفته و سیکل دمایی و زمانی مشخصی را تحت اتمسفری از هیدروژن سپری نموده تا تنش‌ های داخلی ناشی از فرایند نورد سرد، آزاد شود.

 

 

۴- خط گالوانیزه غوطه وری گرم مداوم‌
در این خط تولید، محصولات خط نورد سرد، طی یک فرایند مداوم و پیوسته، گالوانیزه می‌ شوند. روش پوشش ‌دهی، غوطه‌وری در وان مذاب روی است و سیکل تولید به گونه ای می ‌باشد که ابتدا سطح ورق به روش شیمیایی و حرارتی، تمیزکاری گردیده، اکسیدهای سطحی حذف شده و با گذر ورق از کوره‌ آنیل ضمن عملیات حرارتی و تامین خواص مکانیکی مطلوب، دمای ورق نیز به دمای مناسب جهت غوطه‌وری در وان مذاب روی می ‌رسد. تحت این سیکل مداوم و غوطه ‌وری ورق در مذاب روی، ورق فولادی با پوشش روی یا ورق گالوانیزه تولید می شود.

 

 

۵- خط فرم دهی ورق
ورق‌ های گالوانیزه و گالوانیزه رنگی با گذر از قفسه های فرم ‌دهی، توسط غلتک های فرم ‌دار این خط، با طول مورد نظر فرم ‌دهی می ‌شوند. فرم‌ دهی ورق به منظور افزایش استحکام در راستای طول ورق می ‌باشد. این خط، قابلیت تولید مقاطع سینوسی و ذوزنقه ‌ای شکل به طول حداکثر ۱۲ متر را داراست.

 

 

۶- خط برش عرضی
در این خط، کلاف‌ های آنیل و گالوانیزه طی فرایند برش، تبدیل به ورق می ‌شود. این خط تولید، مجهز به سیستم بسته بندی پنوماتیک بوده و قابلیت برش عرضی ورق در محدوده طولی ۰/۵ تا ۴ متر را داراست.

 

ارسال دیدگاه