0
02126246958

ماهیچه گیری به روش ماسه CO2 برای ریخته گری پروانه پمپ – ویدیوی اختصاصی

در این ویدیو شما می توانید ماهیچه گیری به روش ماسه CO2 برای ریخته گری ماسه ای پروانه پمپ را از عصر مواد تماشا بفرمایید. توضیحات مربوط به ماهیچه و ماسه CO2 هم در ادامه ویدیو تقدیم علاقمندان می شود.


ویدیو:

 

نام ویدئو به فارسی: ماهیچه گیری به روش ماسه CO2 برای ریخته گری ماسه ای پروانه پمپ

نام ویدئو به انگلیسی (دریوتیوب):

زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۳۲ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: بدون کلام

زیرنویس:

اختصاصی عصر مواد: این ویدیو توسط عصر مواد تهیه و ویرایش شده است.

مشاهده ویدیو:

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۱۰٫۳۰ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۲۴٫۸۲ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

ماهیچه مورد استفاده در ریخته گری چیست؟

در ریخته گری برای تو خالی در آوردن فضای داخلی قطعات از یک قالبی درون قالب اصلی استفاده می کنند که به آن ماهیچه می گویند. در واقع ماهیچه یک قسمتی از قالب اصلی یا قالبی مستقل ولی داخل آن است که باعث می شود مذاب نتواند فضاهای داخلی قالب اصلی را که ماهیچه در آن قرار گرفته است، پر کند. در نتیجه مذاب تنها در فاصله ی بین قالب اصلی و ماهیچه پر می شود و قطعه ی توخالی شکل می گیرد. در این صورت، هنگام بیرون آوردن قطعه ی منجمد شده از درون قالب، ماهیچه را در فضای توخالی آن خواهیم دید. حال باید ماهیچه را از این فضای توخالی بیرون کشید و این کار، به مراتب کار آسان تر و کم هزینه تری نسبت به تولید یک قطعه ی توپر و سپس خالی کردن فضای داخلی یک فلز است.

فکر می کنم این توضیح برای برخی مخاطبان چندان ملموس نبود، اگر علاقمندید توضیح بیشتر و ملموس تری در این خصوص بخوانید، پیشنهاد می کنم نوشته های زیر از عصر مواد را از دست ندهید:


با ریخته گری به صورت کاربردی آشنا شویم – قسمت ششم و هفتم 


ویدیوی زیر از عصر مواد را هم حتماً تماشا کنید. ویدیو انیمیشن ریخته گری ثقلی آلومینیوم در یک قالب فلزی است ولی نقش ماهیچه یا به انگلیسی core در این ویدیو به خوبی نشان داده شده است:


انیمیشن ریخته گری ثقلی آلومینیوم در قالب ریژه


در یک ویدیوی دیگر از عصر مواد هم می توانید آماده سازی و ماهیچه گذاری قالب های ماسه CO2 قبل از ذوب ریزی را از عصر مواد تماشا بفرمایید.


آماده سازی و ماهیچه گذاری قالب های ماسه CO2


قطعات به رنگ روشن در داخل قالب تیره، ماهیچه هستند.

 

ماسه CO2 چیست؟

 

یکی از روش های ساخت قالب ماسه ای، استفاده از چسب سیلیکاتی و گاز کربنیک یا دی اکسید کربن (CO2) در مخلوط ماسه است. به این نوع قالب که برای سخت شدن ذرات ماسه سیلیسی در آن از چسب سیلیکات سدیم (آب شیشه) و گاز CO2 استفاده می شود، ماسه CO2 گفته می شود. این روش از روش های بسیار متداول در صنعت ریخته گری ایران برای قالب گیری و ماهیچه گیری است. اساس کار به این صورت است که در مرحله ی آماده سازی مخلوط ماسه برای قالب گیری، چسب سیلیکات سدیم یا آب شیشه به مقدار مشخص به ماسه سیلیسی اضافه می شود. سپس گاز CO2 به درون این مخلوط تزریق شده و با واکنش انجام گرفته درون قالب، ماسه سخت می شود.


اگر علاقمندید که اطلاعات خودتان را در خصوص ماسه CO2 افزایش دهید، پیشنهاد می کنم نوشته زیر از عصر مواد را هم ببینید. اطلاعات کامل تری در مورد ماسه CO2 در آن تقدیم علاقمندان شده است.

 

 

برخی ویدیوها و نوشته های مرتبط با ریخته گری:


 

ارسال دیدگاه