0
02126246958

لوله های بدون درز مانیسمان چگونه ساخته می شوند؟ + ویدیو

در این نوشته، کاربران محترم می توانند فرایند تولید لوله های بدون درز به روش مانیسمان را به صورت اصولی و با نمایش انجام این فرایند با خمیر بازی را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایند. 

 

 

ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: لوله های بدون درز مانیسمان چگونه ساخته می شوند؟

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۱۰ دقیقه و ۱۷ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: آلمانی

زیرنویس:

مشاهده ویدیو:

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۳۱٫۳۰ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۶۱٫۴۲ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

توضیحات:

 

در بازار و صنعت ایران به لوله های فولادی بدون درز (seamless) اصطلاحاً لوله ی مانیسمان می گویند. مانیسمان (Mannesmann) نام یک صنعتگر آلمانی است که توانست در سال های پایانی قرن نوزدهم از روش منحصر به فرد خود برای تولید لوله ی بدون درز رونمایی کند. این روش در کنار چندین روش دیگر از جمله فرایندهای تولید لوله های بدون درز است. علی رغم اینکه همه ی لوله های بدون درز از نوع لوله های مانیسمان نیستند، شبیه اتفاقی که در بین مردم کشورمان برای استفاده از نام های خاص ریکا، تاید و ژیلت برای نام های عام مایع های ظرف شویی، پودرهای لباس شویی و یا تیغ های خودتراش افتاده است، در این مورد نیز اسم خاص مانیسمان به عنوان یک برند و یک روش تولیدی، در بازار و صنعت ایران به عنوان یک اسم عام برای لوله های بدون درز فولادی استفاده می شود.

 

پیشینه تاریخی تولید لوله فولادی بدون درز با این روش به سال ۱۸۸۰ می رسد. در این سال هنگامی که برادران مانیسمان در کارخانه خانوادگی خود مشغول تولید سوهان از بیلت های استوانه ای بودند، متوجه شدند که اگر غلتک های سوهان کاری نسبت به یکدیگر زاویه بگیرند، هسته بیلت ها سست می شود و در نتیجه می توان مرکز بیلت را به راحتی سوراخ نمود. این دو برادر با الهام از کشف خود و با استفاده از دو غلتک نورد و ماندرل سوراخ کاری، توانستند بیلت های استوانه ای را به پوسته های توخالی استوانه ای تبدیل کنند. در نهایت، در سال ۱۸۹۰ آقای ماکس مانیسمان با تبدیل این پوسته های توخالی به لوله، روش نورد پیلگر (Pilger Mill) را به عنوان یک روش مستقل برای تولید لوله بدون درز معرفی کرد. سوراخ کاری بیلت و تبدیل آن به پوسته توخالی ضخیم در دستگاه پیرسینگ غلتکی (cross roll piercing mill) و تبدیل این پوسته ضخیم به لوله ی نهایی بدون درز در دستگاه نورد پیلگر اساس تولید لوله های بدون درز مانیسمان است. پس در این روش، بیلت استوانه‌ای با فرایند نورد به لوله‌هایی با جدار نازک و اندازه ‌های دلخواه تبدیل می‌شود.

 

اگر علاقمندید توضیحات بیشتری در خصوص فرایند مانیسمان بدانید، نوشته زیر از عصر مواد را به شما پیشنهاد می کنم:

 

لوله مانیسمان چیست و چگونه ساخته می شود؟

 

 

 

 

نوشته های مشابه:

 

ارسال دیدگاه