0
02126246958

فولاد زنگ نزن سوپر دوپلکس ۲۵۰۷ + دیتاشیت سازنده ها

معرفی فولادهای زنگ نزن دوپلکس:

 

فولادهای زنگ نزن دوفازی یا دوپلکس را به نحوی آلیاژسازی کرده و تهیه می­ کنند که دارای میکروساختاری متشکل از تقریباً مقادیر یکسان فریت و آستنیت باشد. این میکروساختار و ماهیت ترکیب شیمیایی این فولاد که حاوی درصد نسبتاً زیادی از کروم و مولیبدن است، موجب شده است تا این فولادها با استحکامی تقریباً دو برابر استحکام فولادهای زنگ نزن آستنیتی آنیل شده از مقاومت بسیار خوب خوردگی در ارتباط با خوردگی­ های حفره­ای، شیاری و تنشی در محیط های سولفیدی و کلریدی برخوردار باشند. در این فولادها به منظور اطمینان از تشکیل فریت در حد کافی، در گستره بالا اغلب کروم را حداکثر و نیکل را حداقل می­ گیرند و به علاوه مقداری مولیبدن به عنوان عنصر پایدار کننده فریت هم وارد آلیاژ می ­کنند.

خواص مکانیکی فولادهای زنگ نزن دوفازی تابعی از شکل­ پذیری و رفتار فریت و آستنیت است. با کاهش دما، استحکام تسلیم و کشش این فولادها افزایش می­ یابد ولی انعطاف ­پذیری تقریباً یکسان باقی می ­ماند. این رفتار بیانگر جبران کاهش شدید انعطاف­ پذیری فریت BCC با انعطاف ­پذیری آستنیت FCC است. فاز فریت نسبت به تردی ۴۷۵ درجه سانتیگراد و تشکیل فاز سیگما در گستره دمایی ۹۵۰-۶۰۰ درجه سانتیگراد حساس است. همچنین در گستره دمایی ۱۰۵۰-۵۶۰ درجه سانتیگراد ممکن است کاربیدهای کروم تشکیل شود. در نتیجه در فرایند تولید این نوع فولادها، سریع سرد کردن از گستره دمایی یاد شده ممکن است لازم باشد. خواص مطلوب فولادهای زنگ نزن دوپلکس می­ تواند ناشی از تعادل فازی %۷۰-۳۰ فریت و آستنیت باشد. عامل مهم دیگر در این فولادها به تاخیر افتادن تشکیل فازهای مزاحم، مخرب و ترد سیگما، کای (chi) و لاوز (Laves) (فازهای بین فلزی) در زمینه فریتی با حضور مقدار کافی نیتروژن در محلول جامد است.

فولادهای زنگ نزن دوپلکس برای کاهش مشکلات خوردگی بین دانه ای در فولادهای سری ۳۰۰ پرکربن توسعه پیدا کرد.

 

فولادهای دوپلکس کار شده در ۵ گروه عمده قرار می­ گیرند:

 

  • فولادهای دوپلکس ضعیف (Lean duplex):

مثل گرید ۲۳۰۴ (۱٫۴۳۶۲) با UNS No.:S32304 با مولیبدن کمتر

 

  • فولادهای دوپلکس استاندارد (Standard duplex):

مثل گرید ۲۲۰۵ (۱٫۴۴۶۲) با UNS: S31803 & S32205: این گرید بیشترین سهم از بازار فولادهای دوپلکس را داراست (حدود %۸۰). S32205 نسبت به S31803 شکل تجاری ­تر فولاد ۲۲۰۵ (۱٫۴۴۶۲) است.

گرید S32205 با %۲۳-۲۱ کروم، %۵/۶-۵/۴ نیکل، %۵/۳-۳ مولیبدن و %۲/۰-۱۴/۰ نیتروژن

گرید S31803 با %۲۳-۲۱ کروم، %۵/۶-۵/۴ نیکل، %۵/۳-۵/۲ مولیبدن و %۲۲/۰-۱/۰ نیتروژن

 

  • فولادهای دوپلکس ۲۵ کروم (۲۵ Cr Duplex):

مثل آلیاژ ۲۵۵ (۱٫۴۵۰۷) با UNS No.: S32550 دارای %۲۷-۲۴ کروم، %۵/۶-۵/۴ نیکل، %۹/۳-۹/۲ مولیبدن و %۲۵/۰-۱/۰ نیتروژن و مقدار PREN کمتر از ۴۰

 

  • فولادهای سوپر دوپلکس (Super Duplex):

آلیاژهای با PREN بین ۴۵-۴۰ و مقدار کروم، نیکل و نیتروژن بیشتر نسبت به دوپلکس ­ها مثل گرید ۲۵۰۷ (S32750 و  ۱٫۴۴۱۰) و گرید ۱٫۴۵۰۱ یا S32760 

 

  • فولادهای هایپر دوپلکس (Hyper Duplex):

فولادهای زنگ نزن دوپلکس پر آلیاژ با PREN بزرگ تر از ۴۵: مثل گرید S32707 با %۲۹-۲۶ کروم، %۹۵-۵/۵ نیکل، %۵-۴ مولیبدن، %۵/۰-۳۰% نیتروژن

 

PREN چیست؟ PREN چگونه محاسبه می شود؟

 

محاسبه عدد معادل مقاومت به حفره دار شدن PREN

 

 

فولاد زنگ نزن سوپر دوپلکس ۲۵۰۷:

 

فولاد زنگ نزن سوپر دوپلکس ۲۵۰۷ با UNS No.: S32750 و شماره مواد ۱٫۴۴۱۰ از گریدهای آلیاژی پرکاربرد در این گروه از فولادها است. این آلیاژ در محیط های دریایی، سازه های ساحلی، آب های شور و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد زیادی دارد. تفاوت عمده ی فولاد زنگ نزن سوپر دوپلکس با دوپلکس در مقاومت به خوردگی خیلی بیشتر آن در محیط های گفته شده است. برای مثال فولاد ۲۵۰۷ را می توان در هر مقدار یون کلر با موفقیت به کار گرفت. عدد معادل مقاومت به خوردگی حفره دار شدن یا PREN فولاد ۲۵۰۷ بیشتر از ۴۰ است. ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی این فولاد در استاندارد ASTM طبق جداول زیر است:

 

حداکثر مقدار عناصر در ترکیب شیمیایی فولاد ۲۵۰۷ طبق ASTM

عنصر مقدار % عنصر مقدار %
کربن ۰٫۰۳ max کروم ۲۴-۲۶
منگنز ۱٫۲ max نیکل ۶-۸
فسفر ۰٫۰۳۵ max  مولیبدن ۳-۵
گوگرد  max 0.020  نیتروژن ۰٫۲۴-۰٫۳۲
سیلیسیم ۰٫۸ max

 

خواص مکانیکی فولاد ۲۵۰۷ طبق ASTM

مشخصه واحد مقدار
تنش تسلیم MPa ۵۵۰ min
استحکام کشش نهایی MPa ۸۰۰ min
ازدیاد طول % min 15
سختی Brinell ۳۱۰ max

 

 

 

دیتاشیت فولاد زنگ نزن سوپر دوپلکس ۲۵۰۷:

 

با کلیک بر روی لینک های زیر می توانید دیتاشیت فولاد زنگ نزن ۲۵۰۷ از چند سازنده بزرگ آن را از وب سایت عصرمواد دریافت کنید.

 

دیتاشیت شرکت SANDVIK

SANDVIK 2507 STAINLESS STEEL

 

دیتاشیت شرکت ATLAS STEELS

ATLAS STEELS 2507 SUPER DUPLEX STAINLESS STEEL

 

دیتاشیت شرکت SANDMEYER STEEL

SANDMEYER STEEL Co. 2507 STAINLESS STEEL

 

 

شما می توانید در خصوص فولادهای زنگ نزن دوپلکس این مطالب را هم از عصر مواد بخوانید:

 

۴ گروه آلیاژی پرکاربرد از فولادهای زنگ نزن دوپلکس و سوپر دوپلکس در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

 

همه اطلاعات کاربردی از فولادهای زنگ نزن دوپلکس که نیاز دارید بدانید

 

فولاد زنگ نزن دوپلکس ۲۲۰۵ + دیتاشیت سازنده ها

ارسال دیدگاه