0
02126246958

در مورد فولادهای VCN150 ،VCN100 و VCN200 بیشتر بدانید

فولادهای VCN گروهی از فولادهای پر کاربرد عملیات حرارتی پذیر هستند که در ساخت قطعاتی از ماشین آلات که به استحکام کششی و مقاومت به ضربه بالایی احتیاج دارند؛ استفاده میشوند. از جمله ی این قطعات می توان به محورها (شفت ها)، میل لنگها، صفحه دیسک، میل سوپاپ، قطعات دندانه دار و شاسی خودرو اشاره نمود.

VCN نامی است که شرکت فولادساز بوهلر (BOHLER) بر ۳ گرید از فولادهای عملیات حرارتی پذیر کروم-نیکل-مولیبدن دار با شماره مواد ۱٫۶۵۱۱، ۱٫۶۵۸۰ و ۱٫۶۵۸۲ گذاشته است. اگر چه این نامگذاری بوهلر در همین شرکت نیز منسوخ شده و نام های دیگری جایگزین آن ها شده است، ولی این فولادها در صنعت کشورمان هنوز با نام VCN مشهور هستند.

 

 

فولادهای VCN در سه گرید VCN100 (شماره مواد ۱٫۶۵۱۱)، VCN150 (شماره مواد ۱٫۶۵۸۰) و VCN200 (شماره مواد ۱٫۶۵۸۲) عرضه می شوند و در استاندارد آمریکایی نیز تقریباً با AISI 4340 معادل هستند. در جدول زیر معادل این فولادها در استانداردهای دیگر را می توانید ببینید:

 

معادل فولادهای VCN در استاندارد اروپایی و آمریکایی و سایر شرکت ها

 

برای آشنایی بیشتر با فولادهای VCN، در ابتدا ترکیب شیمیایی و استحکام مکانیکی آن ها را با هم مقایسه می کنیم:

 

ترکیب شیمیایی:

 

فولادهای VCN از رده فولادهای کربن متوسط کم آلیاژ کروم، نیکل و مولیبدن دار هستند. همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید فولاد VCN200 نسبت به VCN150 و VCN100 عناصر آلیاژی بیشتری دارد و مقدار کروم، نیکل و مولیبدن در آن به ترتیب میانگین ۲ درصد، ۲ درصد و ۰٫۴ درصد است. عناصر آلیاژی VCN150 نیز نسبت به VCN100 بیشتر است. به طوری که فولاد VCN150 دارای میانگین ۱٫۵ درصد کروم، ۱٫۵ درصد نیکل و حدود ۰٫۲۲ درصد مولیبدن است.

 

مقایسه ترکیب شیمیایی فولادهای VCN با هم طبق استاندارد DIN EN

 

استحکام مکانیکی :

 

همان طور که در ابتدای این نوشته ذکر نمودیم، فولادهای VCN از رده فولادهای عملیات حرارتی پذیر هستند. این گروه از فولادها قابل سخت کاری با عملیات حرارتی بوده و خواصشان را هم مرهون عملیات حرارتی پذیری به ویژه امکان سخت کاری و بازگشت (کوئنچ-تمپر) خود هستند. فولادهای VCN به صورت کوئنچ-تمپر شده برای رسیدن به استحکام هایی از حداقل ۷۰۰ تا ۱۴۵۰ مگاپاسکال تحویل می شوند. همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید فولاد VCN200 نسبت به VCN150 و VCN100 دارای استحکام تسلیم و کششی بیشتر ولی انعطاف پذیری کمتری است. فولاد VCN150 از نظر استحکامی در میانه ی فولادهای VCN100 و VCN200 قرار می گیرد.

 

مقایسه استحکام فولادهای VCN با هم طبق استاندارد DIN EN

 

این نوشته در حال تکمیل است …

ارسال دیدگاه