0
02126246958

فرایند ریخته گری لاست فوم

استفاده از مدل های فومی از بین رونده برای ساخت قطعات ریخته گری اولین بار توسط H.F.Shroger در سال ۱۹۵۸ ابداع شد. مدل ها ابتدا با ماشینکاری بلوک های پلی استایرن منبسط شونده (EPS: Expandable Polystyrene) تهیه شده و قالب گیری با ماسه چسب دار انجام می شد. این فرایند که برای قطعات بزرگ استفاده می شد به عنوان فرایند فول مولد (Full Mold) شناخته شد و هم اکنون نیز در صنعت کشورمان کاربرد دارد. پس از چند سال از ظهور فول مولد، ایده استفاده از ماسه بدون چسب که امروزه به نام لاست فوم (Lost Foam) شناخته می شود در سال ۱۹۶۴ توسط  M.C.Flemmings مطرح شد.

 

 

این روش ریخته گری با نام های مختلفی از جمله ریخته گری با مدل فومی از بین رونده (Expendable Foam Pattern)، ریخته گری با مدل تبخیر شونده (Evaporative pattern casting)، ریخته گری با فوم حذف شونده (Lost Foam Casting) و غیره شناخته می شود و مراحل اصلی آن به شرح زیر است:

 

  • ساخت مدل فومی: قطعه مورد نظر از لحاظ شكل و اندازه به طور دقيق از مواد پلیمری مثل پلي استايرن منبسط شونده (EPS) به صورت يك يا چند تكه ساخته می شود. 
  • اتصال و چسباندن اجزای مدل: تكه های مدل فومی با چسب گرم يا سرد به يكديگر چسبانده می شوند. سیستم راهگاهی و تغذیه گذاری از جنس فوم نیز به مدل وصل می شود.
  • رنگ و پوشش کاری خوشه های مدل: مدل های فومی تهیه شده، با یک دیرگداز مناسب و به روش های غوطه وری، اسپری یا قلم موی پوشش داده می شود.
  • قالب گیری: پس از خشک شدن کامل خوشه های فومی، آن را در داخل یک درجه قرار داده و با ماسه خشک بدون چسب، قالب گیری می کنند. خوشه پس از جا گذاری در درجه، در داخل  ماسه مدفون می شود. برای افزایش استحکام و سختی قالب درحین فرایند مدفون سازی خوشه در درون درجه، ویبره یا ارتعاش مناسب از لحاظ فرکانس و دامنه به درجه اعمال می شود.
  • ذوب ریزی: مدل فومی به هنگام ذوب ريزی تجزیه و تبخیر شده و از بين می رود و فلز مذاب جايگزين  فوم شده و پس از انجماد، شکل قطعه را به خود می گیرد. برای کمک به خروج گاز و محصولات ناشی از تجزیه فوم در مرحله ذوب ریزی، از پمپ خلاء استفاده می شود.
  • تخلیه قالب: بعد از سرد شدن مذاب و انجماد آن، قطعات از درجه تخلیه شده و پس از جدا سازی ماسه و سیستم راهگاهی، به تمیزکاری ارسال می شوند.

 

این نوشته در حال تکمیل است …

ارسال دیدگاه