0
02126246958

در این ویدیو، بخشی از فرایند تولید ورق نورد سرد در کارخانه ATAKAS steel در ترکیه نشان داده می شود. توضیحات مربوط به این فرایند، در ادامه مطلب و پس از نمایش ویدیو آمده است.

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی:  تولید ورق نورد سرد

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

 


زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۵۳ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 


زبان: بدون کلام

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد:

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم:  ۲۷٫۹۵ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

لینک دانلود از یوتیوب:

حجم:  ۴۵٫۸۱ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

فرایند تغییر شکل پلاستیک ماده از طریق عبور آن از بین غلتک هایی که در دو جهت مخالف می چرخند به نورد (rolling) موسوم است. نورد از حیث دمای انجام عملیات شکل دهی به دو گروه نورد سرد و نورد گرم تقسیم می‌شود. نورد گرم در دمای بالاتر از دمای تبلور مجدد فلز انجام می شود. دمای شروع نورد گرم بر روی تختال (slab) فولاد کربنی حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد و دمای محصول در قفسه نهایی نورد گرم نیز در حدود ۹۰۰-۸۰۰ درجه سانتیگراد است. این فرایند اجازه می دهد تا تختالی با ضخامت حدود ۲۵۰ میلی متر در پایان نورد گرم به یک تسمه (strip) دو میلی متری تبدیل شود.

 

 

 

از نورد سرد معمولاً در دمای اتاق و حداکثر تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد برای تولید ورق و تسمه با پرداخت سطحی و تلرانس دقیق تر در مقایسه با تسمه نورد گرم استفاده می شود. ورودی نورد سرد ورق فولادی، کلاف نورد گرم و اسید شویی شده ی حاصل از دستگاه نورد گرم پیوسته است.

 

 

 

 

فرایند تولید ورق های نورد سرد از تسمه های نورد گرم معمولاً شامل واحدها یا مراحل زیر است:

 

  • اسید شویی (Pickling):

 

تسمه حاصل از نورد گرم به منظور حذف پوسته های اکسیدی در مخازن اسید (معمولاً اسید کلریدریک) اسید شویی می شود، سپس با آب گرم شسته شده، با عبور از تونل هوای گرم خشک می شود و در نهایت پس از روغن کاری مجدداً به صورت کلاف پیچیده می شود.

 

 

 

 

  • نورد سرد (Cold Roll):

 

ورق اسید شویی شده معمولاً در دستگاه نورد سرد رفت و برگشتی(Reversing cold roll mill) نورد شده و کاهش ضخامت می دهد. این نوع دستگاه، دارای کلاف بازکن و کلاف جمع کن (Tension Reels) در دو سمت قفسه نورد است. ورق به دفعات به صورت رفت و برگشتی از بین غلتک ها عبور می کند تا به ضخامت مورد نظر برسد. پس از پایان نورد، ورق برای کاهش کشش ناشی از پیچش و لبه بری کویل ها و ارسال آن برای عملیات حرارتی دوباره به صورت کلاف پیچیده می شود.

 

 

 

 

  • شستشوی الکترولیتی:

 

شستشوي الکتروليتي به منظور رفع آلودگي ‌ها و چربي ‌هاي سطحي، پودر آهن و ذرات غير آهني جامد ناشي از فرآيند نورد سرد انجام می شود. این مرحله در برخی واحدهای تولیدی ممکن است انجام نشود.

 

  • بازپخت:

 

به منظور بهبود و همگن سازی ساختار متالورژیکی و همچنین دستیابی به خواص مکانیکی مورد نظر، کلاف ها را بازپخت یا آنیل می کنند.

 

  • نورد پوسته ای (Skin Pass Rolling) یا تمپر رولینگ میل (Temper Rolling Mill):

 

محصول آنیل شده به منظور صاف کردن ورق و کاهش موج، ایجاد سختی و زبری در سطح ورق بر اساس درخواست مشتري و بهبود خواص مکانیکی تحت عملیات نورد پوسته ای در یک یا دو قفسه چهار غلتکه قرار می گیرد. معمولاً با نورد پوسته ای اندکی کاهش در ضخامت ورق ایجاد می شود.

 

 

 

 

  • اصلاح نهایی (Tension Leveling):

 

در این مرحله، عملیات نهایی صافکاری، حذف موج و لبه بری ورق سرد نورد شده صورت می گیرد و ورق به تختی مطلوب می رسد. در نهایت ورق به منظور جلوگیری از زنگ زدگی، روغن کاری می شود.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه