0
02126246958

خلاصه ای از فرایند تولید فروکروم در کوره قوس الکتریکی

مواد اولیه اصلی مصرفی برای تولید فروکروم در کوره قوس الکتریکی شامل کرومیت، کک، زغال سنگ، کوارتزیت و سنگ آهک با دانه بندی های مناسب است. کرومیت و کوارتزیت از انبار مواد اولیه توسط لودر به قیف های دریافت مواد، قبل از سنگ شکن ها حمل می شوند. مواد پس از سنگ شکنی، سرند شده و مواد با دانه بندی مناسب در داخل انبار سرپوشیده توسط یک نوار نقاله در قسمت های جدا از هم انبار می شوند . مواد درشت روی سرند به سنگ شکن باز می گردند و مواد خاکه به انبار مواد اولیه حمل می شوند.

کک در صورت داشتن دانه بندی مناسب، مستقیماً توسط کامیون به انبار سرپوشیده حمل و تخلیه می شود. در غیر این صورت همانند مواد فوق باید دانه بندی و سپس انبار شود.

مواد آماده شده در صورت خالی شدن سیلوهای روزانه، از انبار مواد اولیه به قیف گیرنده این سیلوهاحمل و توسط نوارهای نقاله به درون آن ها ریخته می شوند. 

از اتاق فرمان سیلوهای روزانه، کرومیت، کک و کوارتزیت با استفاده از فیدرها به درون ظروف توزین ریخته شده و سپس با استفاده از یک ماشین باردهی (ماشین شارژ) به درون کوره قوس الکتریکی ریخته می شوند. کوره های قوس الکتریکی دارای الکترودهای قوس الکتریکی هستند.

مواد به صورت مداوم وارد کوره می شوند و پس از احیاء و ذوب و تولید سرباره و فلز مذاب، کوره به صورت منقطع و در فواصل معین با باز کردن مجرای تخلیه، از مذاب خالی می شود. 

فلز و سرباره در پاتیل هایی ریخته می شوند. به علت اختلاف چگالی سرباره و فلز این دو از هم جدا می شوند و فلز در پایین پاتیل جمع می شود. 

پس از سرباره گیری، فلز مذاب در قالب هایی فلزی ریخته گری می شود. بلوک حاصل به سالن محصول منتقل شده تا با سنگ شکن و یا توسط کارگر به اندازه های مورد درخواست مشتری شکسته شود. فلز با دانه بندی و آنالیز مشخص به انبار محصول حمل و انبار می شود.

غبار جمع آوری شده توسط کلاهک کوره و نیز گرد و غبار و دود ناشی از تخلیه مذاب توسط لوله ای به لوله های خنک کننده قبل از غبارگیر حمل و با استفاده از ابزار دقیق موجود در اتاق فرمان غبارگیر، درجه حرارت آن به طور کنترل شده کاهش پیدا می کند تا بتواند وارد غبارگیر کیسه ای شود. دود پس از غبارگیری از سقف ساختمان غبارگیر خارج می شود. 

 

در شکل های زیر، تصاویری از کارگاه ها و فرایند تولید فروکروم در شرکت فروکروم جغتای تقدیم کاربران محترم عصر مواد می شود:

 

 

مشخصات مواد اولیه مصرفی:

 

کرومیت:

برای تولید فروکروم بیشتر از کرومیت های با عیار بیش از ۴۰ درصد استفاده می شود. البته کرومیت های با عیار کمتر اکسید کروم نیز می تواند به صورت مخلوط با کرومیت های با عیار بالاتر مورد استفاده قرار گیرند ولی عیار میانگین معمولاً بیشتر از ۳۸ درصد است.

دانه بندی مناسب کرومیت وارده به کوره ۱۰۰ – ۱۰ میلیمتر است ولی در برخی واحدها می توان تا ۴۰ درصد کرومیت ریزدانه (زیر ۱۰ میلیمتر) استفاده نمود. میزان مصرف کرومیت بستگی به درصد Cr2O3 و همچنین میزان Cr در محصول دارد.

 

کک: 

کک ورودی به کوره باید دارای دانه بندی ۲۵ – ۵ میلیمتر و کربن ثابت بالای ۸۰ درصد باشد.

 

زغال سنگ:

دانه بندی زغال سنگ مصرفی ۴۰ – ۵ میلی متر می باشد. 

 

کوارتزیت:

دانه بندی ورودی کوارتزیت یا سیلیس به کوره ۵۰ – ۱۰ میلیمتر است. میزان مصرف کوارتز بستگی به ترکیب شیمیایی کرومیت داشته و ۲۷۰ کیلوگرم به ازای هر تن محصول پیش بینی می شود . 

 

سنگ آهک: 

دانه بندی سنگ آهک ۳۰-۱۰ میلیمتر و میزان مصرف آن ۱۵ کیلوگرم به ازای هر تن محصول پیش بینی می شود. 

 

ارسال دیدگاه