0
02126246958

فراخوان ملی برای تولید کک سوزنی، ماده اولیه ساخت الکترود گرافیتی فولادسازی

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی، کک سوزنی است که تولید کک سوزنی با کیفیت بالا در انحصار کشورهای معدودی است؛ لذا برای بومی سازی الکترودگرافیتی، دست یابی به تولید کک سوزنی، شرط اساسی نیل به این هدف است.

 

 

به گزارش عصر مواد به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از چالش های اصلی تولید فولاد ایران را وابستگی این صنعت به واردات الکترود گرافیتی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر الکترود گرافیتی مورد نیاز کشور به طور کامل از خارج وارد می شود.

وی افزود: برای واردات الکترود گرافیتی، ارز قابل توجهی از کشور خارج می شود، لذا تولید داخلی این محصول باید در اولویت اصلی بخش صنعت و معدن کشور قرار گیرد.

 

صاحبکار در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه تولید الکترود گرافیتی گفت: مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی، کک سوزنی است که تولید کک سوزنی با کیفیت بالا در انحصار کشورهای معدودی است؛ لذا برای بومی سازی الکترودگرافیتی، دست یابی به تولید کک سوزنی، شرط اساسی نیل به این هدف است.

 

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: به منظور رفع موانع تامین الکترود گرافیتی مورد نیاز صنایع تولیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات متعددی را در دست اجرا دارد و باید همه توان کشور در این زمینه شناسایی شود و با هم افزایی آن ها، به نتیجه مطلوب رسید.

 

رییس مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: به منظور بومی سازی و توسعه دانش فنی و فرایند تولید کک سوزنی و فرآوری خوراک آن با تکیه بر توانمندی پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان فراخوان انجام شده است که این فراخوان در محورهای گوگرد زدایی از روغن های آروماتیکی سنگین، جداسازی ذرات QI از قیر قطران زغال‌سنگ، فرایند تولید کک اسفنجی و کک سوزنی و تولید کک سوزنی با استفاده از خوراک هایی که نیاز به کاهش گوگرد و ذرات جامد ندارند، اطلاع رسانی شده است.

 

صاحبکار اضافه کرد: علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی به سامانه اطلاع رسانی چالش های فناوری و نوآوری ایران یا وب سایت مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نشانی www.daneshbonyan.ir مراجعه کنند.

ارسال دیدگاه