0
02126246958

صنایع بالادستی (Upstream) و پایین دستی (DownStream) نفت و گاز چیست؟

اشخاصی که در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مشغول به فعالیت بوده و یا به نوعی با این صنعت همکاری می کنند، با واژه های صنایع بالادستی (Up-Stream) و پایین دستی (Down-Stream) نفت . گاز آشنا هستند ولی مطمئناً افراد زیاد دیگری هم از بین دانشجویان و صنعتگران هستند که آشنایی کاملی با این دو بخش اصلی صنعت نفت و تفکیک آن ها از هم ندارند. در این نوشته قصد داریم تعریفی کامل و به خاطر ماندنی از بخش های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت تقدیم کاربران محترم وب سایت عصر مواد نماییم. برای این منظور ابتدا تفاوت بخش های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت را در یک عبارت کوتاه ولی به خاطر ماندنی خلاصه می کنیم و در ادامه، معرفی کاملی از آن دو خواهیم داشت.

 

 

 

 

 

تعرف کوتاه:

 

اگر می خواهید برای همیشه یادتان بماند که چه صنایعی بالادست و چه صنایعی پایین دست صنعت نفت هستند، عبارت زیر کوتاه و خلاصه شده ی تعریف کاملی است که در ادامه می آید:

 

بخش بالا دستی صنعت نفت شامل مرحله اکتشاف، استخراج و بخش انتقال و عرضه نفت و گاز به پالایشگاه ها و بخش پایین دستی شامل پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و بخش انتقال و عرضه فراورده های نفت و گاز به مصرف کنندگان نهایی است.

 

 

تعرف کامل:

 

 

  • بخش بالادستی (Up-Stream) صنعت نفت شامل واحدها و فعالیت های زیر است:

 

اکتشاف و جستجو برای یافتن میدان‌های بالقوه زیرزمینی یا زیردریایی، حفاری، استخراج، بهره برداری، برچیدن و صیانت از منابع نفتی و گازی، توسعه میادین، انتقال، ذخیره سازی و هر فعالیتی که منجر به برداشت بهینه و حداکثری از منابع نفت و گاز شود و نیز احداث و توسعه تاسیسات و صنایع وابسته، تحدید حدود برای عملیات تولید و قابل عرضه کردن نفت و گاز در حد جداسازی اولیه، صادرات، استفاده و یا عرضه برای عملیات پایین دستی

 

 

 

 

 

  • بخش پایین دستی (Down-Stream) صنعت نفت شامل واحدها و فعالیت های زیر است:

 

عملیات تصفیه و پالایش در تاسیسات پالایشی جهت تولید فراورده های نفت و گاز و استفاده از آن ها برای تولید محصولات پتروشیمی و انتقال، ذخیره سازی، توزیع و فروش فراورده های نفت و گاز از قبیل نفت خام مانند گاز مایع (LPG)، گاز CNG، بنزین، سوخت جت، گازوئیل، روغن‌ ها و آسفالت.

 

 

 

 

بر خلاف بخش بالا دستی صنعت نفت، بخش پایین دستی آن، به صورت مستقیم با مصرف کنندگان در ارتباط است. برقراری این رابطه از طریق هزاران محصول مانند بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی، گاز مایع، مازوت، گریس، لاستیک ها، پلاستیک ها، کود، ضد یخ، آفت کش و صدها محصول دیگر پالایشگاه ها و پتروشیمی ها است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه