0
02126246958

سوپر آلیاژ پایه نیکل هستلوی C22 + دیتاشیت شرکت های سازنده

سوپر آلیاژها

 

سوپر آلیاژهای پایه آهن، نیکل و کبالت معمولاً دارای ساختار بلوری با شبکه مکعبی با سطوح مرکزدار (FCC) هستند. آهن و کبالت در دمای محیط دارای ساختار مذکور نیستند. هر دو فلز در دماهای بالا یا در حضور عناصر آلیاژی دیگر، دگرگونی یافته و شبکه واحد آن­ ها به FCC تبدیل می­شود. در مقابل، ساختمان بلوری نیکل در همه دماها به شکل FCC است. استحکام سوپر آلیاژها نه تنها به­ وسیله شبکه FCC و ترکیب شیمیایی آن، بلکه با حضور فازهای استحکام دهنده ویژه ­ای مانند رسوب­ ها افزایش می ­یابد. کار انجام شده بر روی سوپر آلیاژها (مانند تغییر شکل سرد) نیز استحکام را افزایش می ­دهد، اما این استحکام به هنگام قرارگیری فلز در دماهای بالا حذف می ­شود.

 

استحکام سوپر آلیاژ نه تنها مستقیماً به ترکیب شیمیایی بلکه به فرایند ذوب، آهنگری و روش شکل ­دهی، روش ریخته ­گری و عملیات حرارتی پس از شکل­ دهی، آهنگری یا ریخته­ گری وابسته است.

 

 

هستلوی ها

 

در نوشته “در مورد نیکل، آلیاژهای نیکل و کاربرد آن ها بیشتر بدانید” توضیحاتی در مورد آلیاژهای نیکل داده شد. اگر بخشی از آن نوشته را به طور خلاصه یادآوری کنیم، نوشته شد که از آلیاژهای مهم و پر کاربرد نیکل می توان به آلیاژهای نیکل-مس (مونل ها)، آلیاژهای نیکل-کروم، نیکل-کروم-آهن و نیکل-کروم-آهن-مولیبدن (اینکونل ها و هستلوی ها)، آلیاژهای آهن-نیکل-کروم (اینکلوی و کارپنتر) و سوپرآلیاژهای پایه نیکل مثل برخی آلیاژهای اینکونل و هستلوی، آلیاژهای نایمونیک، ادیمت، رنه، وسپالوی و سوپر آلیاژهای تک کریستال CMSX و غیره اشاره کرد. هستلوی ها جزو آلیاژهای مهم نیکل-کروم-آهن-مولیبدن هستند. از جمله ی هستلوی ها می توان به آلیاژهای زیر اشاره کرد:

 

 

  • هستلوی C-276 یا Hastelloy C-276 که در برخی منابع فارسی به هاستولوی هم ترجمه شده است، آلیاژی با ترکیب ۱۶٫۵-۱۴٫۵% کروم، ۷-۴% آهن، ۱۷-۱۵% مولیبدن، حدود ۲٫۵% کبالت، ۴٫۵-۳% تنگستن، به همراه عناصر جزئی دیگر و مابقی نیکل است.

 

  • هستلوی C-22 آلیاژی با ترکیب ۵۱٫۶% نیکل، ۲۱٫۵% کروم، ۵٫۵% آهن، ۱۳٫۵% مولیبدن، حدود ۲٫۵% کبالت و ۴% تنگستن است.

 

  • هستلوی B-2 آلیاژی با ترکیب ۳۰-۲۶% مولیبدن، ۱% کروم، ۲% آهن، ۱% کبالت، به همراه عناصر جزئی دیگر و مابقی نیکل است.

 

  • هستلوی S یا آلیاژ S آلیاژی با ترکیب ۱۶٫۵-۱۴% مولیبدن، ۱۷-۱۴٫۵% کروم، ۳% آهن، ۲% کبالت، ۱% تنگستن، به همراه عناصر جزئی دیگر و مابقی نیکل است.

 

 

 

میلگردهای هستلوی

 

 

هستلوی C-22

 

بیشتر سوپر آلیاژهای پایه نیکل، مقاومت خوبی در برابر خوردگی از خود نشان می ­دهند، در این میان هستلوی یکی از بهترین آن­ ها است. این سوپر آلیاژ از نیکل و تعداد زیادی از عناصر در درصدهای پایین تشکیل می­ شود. هستلوی C-22 ترکیبی آلیاژی از نیکل، کروم، آهن و مولیبدن است که هم در محیط­ های اکسنده و هم در محیط ­های کاهنده مقاومت به خوردگی بالایی از خود نشان می ­دهد. اضافه شدن تنگستن به ترکیب شیمیایی این سوپر آلیاژ منجر به افزایش مقاومت قطعه در برابر خوردگی شیاری و حفره­ ای می­ شود. هستلوی C-22 در گستره­ ی وسیعی از محیط ­های خورنده شیمیایی شامل کلرید آهن، گاز کلر، آب نمک و آب دریا مقاومت به خوردگی بالایی از خود نشان می­ دهد. لازم به ذکر است که این سوپر آلیاژ این مقاومت را حتی در دمای کاری بالا و غلظت بالا از ماده ­ی شیمیایی خورنده، حفظ می­ کند. علاوه بر مقاومت بالای این آلیاژ در برابر انواع خوردگی، قطعات ساخته شده از این آلیاژ نیز در محیط ­های شیمیایی که می ­تواند باعث اکسیداسیون آلیاژ شود، عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می­ دهد. عناصری مانند کروم یا مولیبدن به ترکیب شیمیایی این فلز افزوده می ­شود تا استحکام این سوپر آلیاژ بهبود پیدا کند. هستلوی C-22 برای شرایط کاری شامل تنش ­های شدید و دماهای بالا مناسب می ­باشد.

 

این سوپر آلیاژ در شکل ­های مختلفی از جمله ورق، میلگرد، مفتول، الکترود و سیم جوش تولید و مورد استفاده قرار می ­گیرد. ساخت این سوپر آلیاژ فرایندهای پیچیده ­ای شامل مخلوط کردن تعداد زیادی از عناصر از جمله تنگستن، کربن، تیتانیوم، آلومینیوم، منگنز، مس، کبالت، کروم و … را شامل می ­شود که به عنصر پایه که همان نیکل است، اضافه می­ شوند. قطعات ساخته شده از این سوپر آلیاژ در شرایط کاری دما بالا در محیط یا خلاء که از نظر ترکیب شیمیایی پایدار هستند، استفاده شده و کارکرد بالایی از خود نشان می­ دهند. . استفاده از این سوپر آلیاژ هنگامی ­که مقاومت به خوردگی بالا مورد نیاز است، از هر آلیاژ دیگری از جمله آلیاژهای کروم و مولیبدن قابل اطمینان­ تر است. 

 

از ویژگی­ های برجسته هستلوی C-22 می ­توان به تحمل دماهای بالا و همچنین تحمل تنش ­های بالا در شرایط محیطی عادی و یا به شدت خورنده اشاره کرد. ویژگی­ های ذکر شده سبب می­ شود تا این سوپر آلیاژ نسبت به سایر آلیاژها در کاربردهایی با شرایط ذکر شده مانند رآکتورهای اتمی و توربین­ های گازی، استفاده شده و نسبت به سایر مواد ترجیح داده شوند. امروزه این سوپر آلیاژ کاربردهای فراوانی از جمله در ساخت و تولید مخازن تحت فشار، رآکتورهای شیمیایی و اتمی و همچنین خطوط لوله و شیرها در صنایع شیمیایی پیدا کرده است.

 

 

مخزن هستلوی

 

 

ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی هستلوی C-22

 

ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی هستلوی C-22 در جداول زیر نشان داده شده است:

 

 

ترکیب شیمیایی هستلوی C-22

عنصر مقدار % عنصر مقدار %
نیکل balance تنگستن ۲٫۵-۳٫۵
کروم ۲۰-۲۲٫۵ تیتانیم
مولیبدن ۱۲٫۵-۱۴٫۵ نئوبیم
آهن ۲-۶ آلومینیوم
کربن max 0.015 منگنز max 0.5
کبالت  max 2.5 وانادیم max 0.35

 

 

خواص مکانیکی هستلوی C-22

مشخصه واحد مقدار
تنش تسلیم MPa حداقل ۶۹۰
استحکام کشش نهایی MPa حداقل ۳۱۰
ازدیاد طول % حداقل ۴۵
سختی HRB حداکثر ۱۰۰

 

 

 

دیتاشیت هستلوی C-22:

 

شما کاربران و همراهان محترم عصر مواد با کلیک بر روی لینک های زیر می توانید دیتاشیت هستلوی C-22 از چند سازنده بزرگ آن را از وب سایت عصرمواد دریافت فرمایید.

 

 

  • دیتاشیت شرکت SPECIAL METALS (در این دیتاشیت، هستلوی C-22 با نام اینکونل ۲۲ معرفی شده است که معادل هم هستند)

SPECIAL METALS Hastelloy C-22

 

  • دیتاشیت شرکت VDM METALS

VDM METALS Hastelloy C-22

 

  • دیتاشیت شرکت HAYNES

HAYNES Hastelloy C-22

 

 

 

مطالب مرتبط در عصر مواد:

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه