0
02126246958

ساخت نانو آلیاژ آلومینیومی برای سبک‌ سازی بدنه هواپیما

شرکت چینی جونیاو (JuneYao) موفق به ساخت نانو آلیاژ جدیدی شده که امکان کاهش ۱۵ درصدی وزن هواپیما را فراهم می‌سازد.

 

 

 

به گزارش عصر مواد به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، یک شرکت چینی موفق به تولید آلیاژی از جنس آلومینیوم با استفاده از فناوری‌ نانو شده است که استفاده از آن موجب کاهش ۱۵ درصدی وزن هواپیمای جت Homegrown C۹۱۹ خواهد شد. در این فناوری از آلیاژ آلومینیوم و نانو سرامیک استفاده شده که توسعه آن توسط شرکت جونیاو انجام شده است. این فناوری می‌تواند استحکام آلیاژ‌های رایج آلومینیوم را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. به ادعای این شرکت، رقبای خارجی باید سال‌ها تلاش کنند تا در دهه‌های آتی بتوانند به چنین فناوری برسند. با تجاری سازی این آلیاژ جدید صرفه‌جویی اقتصادی بسیاری زیادی در اقتصاد چین رخ خواهد داد.

 

به گفته چینی‌ها بر اساس قیمت نفت در سال ۲۰۱۵، با کاهش یک کیلوگرم از وزن هواپیما، صرفه‌جویی برابر با ۱۲۰۰۰ یوان در مصرف سوخت رخ می‌دهد. همچنین چینی‌ها قادر خواهند بود که با تجاری‌سازی این فرایند و استفاده از آلیاژ تازه تولید شده، واردات حوزه هوایی خود را به شدت کاهش دهند. کاهش واردات در تمامی حوزه‌ها از جمله صنعت هوایی همواره مورد نظر این کشور پیشرو در توسعه صنعت بوده است و سیاست‌های کلی چینی‌ها بر این اساس تنظیم شده است.

 

با توجه به گزارش رسانه‌ها، آلیاژ جدید تولید شده علاوه بر هواپیما، قابلیت استفاده در ماهواره‌ های فضایی را نیز خواهد داشت. مسئولان و محققان چینی برنامه‌ریزی دقیق و هدفمندی را در راستای تولید این آلیاژ جدید و دستیابی به فناوری مورد نیاز آن انجام داده‌اند. گروه جونیاو از سال ۲۰۱۵ با دانشگاه جیاتونگ جهت تولید این آلیاژ شروع به همکاری کردند و در سال ۲۰۱۷ نیز یک موسسه تحقیقاتی، تنها به منظور تولید آلیاژ  آلومینیوم مذکور تاسیس شده است.

ارسال دیدگاه