0
02126246958

ساخت رینگ تایر با فرایند اسپینینگ یا فلوفورمینگ + ویدیو

توضیحات:

 

اسپینینگ (Spinning) یکی از روش‌ های شکل ‌دهی ورق های فلزی است که در آن از ترکیب نیرو و چرخش، برای تولید قطعات توخالی و بدون درز با تقارن محوری استفاده می‌شود. اساس این فرایند به این صورت است که یک ورق فلزی دایره ای شکلی (گرده یا بلنک (blank)) بر روی یک قالب (مندرل (mandrel)) می نشیند و با آن شروع به چرخیدن می کند. چرخش قالب توسط محور چرخان یک ماشین تامین می شود. با حرکت چرخشی بلنک و مندرل، نیرویی فشاری توسط یک ابزار فرم دهی (اهرم یا غلتک) روی بلنک اعمال می شود. فشار ابزار بر روی بلنک در حال چرخش باعث می شود تا بلنک به تدریج و طی چندین مرتبه حرکت ابزار بر روی آن خم شده و بر روی قالب یا مندرل کشیده شود و در نهایت شکل آن را بگیرد.

شکل های استوانه ای، مخروطی، گنبدی و لوله ای را می توان با اسپینینگ تولید نمود. در فرایند اسپینینگ، تغییر شکل با مکانیسم خم کاری انجام می شود و کرنش های صورت گرفته به نحوی است که یکدیگر را خنثی می نمایند، در نتیجه تغییر ضخامت محسوسی در قطعه به وجود نمی آید و می توان گفت که ضخامت تقریباً ثابت می ماند. در اسپینیگ نیروی تغییر شکل در ناحیه ی کوچکی از قطعه اثر می کند، بنابراین نیروی وارده بر قطعه نسبت به بسیاری از روش های شکل دهی کمتر است. اسپینینگ معمولاً به صورت سرد و در دمای محیط انجام می گیرد.

فرایند فلوفرمینگ نوعی اسپینینگ است که در آن، قطعه پریفرم (پیش شکل داده شده) که معمولاً به صورت استوانه توخالی یا فنجانی و مخروط است، بر روی مندرل سوار شده و شروع به چرخیدن می کند. در اثر نیروی برشی وارده از ابزار شکل دهی، از ضخامت قطعه کاسته و بر طول آن اضافه می شود. مکانیسم فلوفورمینگ از نوع اکسترود بوده و بر سیلان دانه های فلزی و کشیده شدن آن ها استوار است. از فرایند فلوفرمینگ برای شکل دهی و ساخت لوله از استوانه توخالی و ساخت رینگ تایر  استفاده می شود. در این ویدیو، فرایند فلوفورمینگ در ساخت رینگ تایر نمایش داده شده است.

 


ویدیو

 

نام ویدئو به فارسی: ساخت رینگ تایر با فرایند اسپینینگ یا فلوفورمینگ

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): Car wheel production with flow forming process

زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۵۳ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

زبان: بدون کلام

زیرنویس:

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۲۲٫۹۵ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۳۵٫۴۲ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

اگر نیاز به ساخت ماشین اسپینینگ دارید با عصر مواد تماس بگیرید: ۰۴۱۳۶۶۷۴۹۲۲

 

ارسال دیدگاه