0
02126246958

زنگ خطری برای صنعت ریخته‌گری قطعات مسی و برنجی

صنعت ریخته گری جایگاه ویژه ای در سند چشم ‌انداز ۱۴۰۴ کشور به خود اختصاص داده و پیش ‌بینی‌ ها حاکی از آن است که این صنعت باید بیشترین درصد نسبی رشد را در کشور تجربه ‌کند. شواهد نشان می دهد در بسیاری از کشورهای اروپایی و کشورهای جنوب شرقی آسیا، صنعت ریخته گری توانسته است تاثیرخوبی در رشد صنعتی آن ها داشته باشد و این کشورها با سرمایه ‌گذاری انبوه در این صنعت و همچنین به  روز کردن فناوری‌ ها و تکنولوژی ‌های پیشرفته و منحصر به فرد سعی در افزایش بهره‌ وری و بهبود کیفیت تولیدات قطعات ریختگی خود دارند چرا که صنعت ریخته گری نقطه آغاز چرخه تولید هر کشوری به شمار می ‌آید و به نوعی ضامن خودکفایی کشورها در تولید محصولات اساسی است.

 

به  گزارش عصر مواد به نقل از پایگاه خبری فلزات آنلاین، داده ‌های آماری از وضعیت جاری تولید قطعات ریختگی در ایران گواه این مساله است که صنایع ریخته گری با وجود اینکه تا سال ۱۴۰۴ بایستی از اهمیت فزاینده و رو به رشدی برخوردار باشند و پیش‌بینی هم شده که هم زمان با افزایش بهره‌ گیری از تکنولوژی‌ های جدید، سهم قطعات ریختگی در سبد مصرف داخلی و صادرات افزایش خواهد یافت، اما در سال‌ های اخیر آهنگ رشد قابل توجهی نداشته و شرایط به گونه ای رقم خورده که بسیاری از تولید کنندگان عرصه تولید قطعات ریختگی به ورطه نا امیدی کشیده شده اند.

کافی است سری به شهرک‌های صنعتی بزنیم تا از نزدیک در جریان معضلات و مشکلات ریخته‌ گران قرار گیریم؛ آنگاه خواهیم دید که بسیاری از واحدهای ریخته گری قدیمی و نوپا در نقطه اوج بحران اقتصادی کشور که تاب و توان بقا در این شرایط را نداشته ‌اند یا مجبور به تعطیلی واحدهای خود شده اند و یا از محل فروش زمین و سرمایه ‌های آن ضررهای استقامت در این صنعت را جبران می کنند.

 

برنج بخش عمده قطعات ریختگی مس و آلیاژهای آن را تشکیل می دهد و عمده مصرف آن در صنعت ساختمان و کاربردهای عمومی مانند شیرآلات، قفل و لوازم تزئینی مثل لوستر و لوازم خانگی دکوری است.

با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، بازار کار ریخته‌ گران نیز محدودتر شده است، چرا که بخش قابل توجهی از بازار مصرف قطعات برنجی در اختیار محصولات تزئینی است و افزایش بسیار محسوس قیمت برنج در کشور طبیعتاً قیمت تمام شده این محصولات را افزایش داده و باعث هرچه کوچک ‌تر شدن سهم بازار محصولات تزئینی برنجی شده است.

از طرف دیگر، چینی‌ها از دو جنبه، بازار قطعات ریختگی برنجی کشور را تحت تاثیر قرارداده ‌اند: واردات شیرآلات نهایی چینی که در بازار با قیمت کمتری نسبت به محصولات داخلی فروخته می‌شود، باعث کاهش فروش محصولات داخلی  و در نهایت کاهش تقاضای قطعات ریختگی مانند تنه شیرآلات بهداشتی شده است. از طرفی شرکت‌ های تولید کننده داخلی برای اینکه توان رقابت با چینی ‌ها را داشته باشند، به منظور کاهش قیمت تمام شده، قطعات ریختگی برنجی شیرآلات بهداشتی را به چینی ‌ها سفارش داده و پس از وارد کردن آن ها، کارهای نهایی و مونتاژ را انجام می دهند که همین مساله باز بر بازار تقاضای ریخته ‌گران تاثیر گذاشته است. هرچند این نکته را نباید فراموش کرد که رکود ساخت و ساز مسکن، خود به شدت باعث کاهش تقاضا برای شیرآلات جدید شده است. این نکته را هم باید اضافه کرد که مصرف‌ کنندگان نهایی به دلیل افزایش قیمت‌ ها، به جای تعویض و نوسازی به سمت تعمیر شیرآلات در حال کارکرد سوق داده شده‌اند.

 

 

 

 

در خصوص مصارف صنعتی نیز به دلیل کاهش تولیدات صنعتی ناشی از رکود اقتصادی و کاهش سرمایه‌ گذاری‌های جدید، تقاضا برای قطعات ریختگی برنجی همانند سایر قطعات صنعتی، کاهش داشته است.

علاوه بر سمت تقاضا، در سمت تولید نیز مشکلات و معضلات متعددی مانند کاهش دسترسی به مواد اولیه، نوسانات قیمت ناشی از نوسانات نرخ ارز و یا کاهش کیفیت مواد اولیه صنعت‌گران را آزار می دهد.

 

در پایان باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی الگوی توسعه اقتصادی در الگوی توسعه کلان هر کشوری ترسیم می‌شود و در الگوی توسعه اقتصادی است که جایگاه صنعت مشخص شده و متناسب با آن سیاست‌ها و استراتژی‌ های مورد نیاز برای رونق تولید کشور پایه‌ریزی می‌شود. در چنین شرایطی است که پیش ‌بینی آینده صنعت به برنامه ‌ریزی‌ های آینده در حوزه ‌های اقتصادی، سیاسی و … در کشور بستگی دارد و همه این عوامل در آینده صنعت ریخته گری نقش بسزایی ایفا می‌کنند چرا که صنعت ریخته گری جزء اساسی آینده صنعت محسوب می‌شود و آینده صنعت نیز بخشی از آینده اقتصاد کشور است.

 

ارسال دیدگاه