0
02126246958

تولید قطعات فولادی به روش ریخته گری سانتریفیوژ یا گریز از مرکز – ویدیو

در این ویدیو شما می توانید مراحلی از فرایند تولید قطعات فولادی به روش ریخته گری سانتریفیوژ یا گریز از مرکز در شرکت آلمانی Kuhn Special Steel را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید:

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی: تولید قطعات فولادی به روش ریخته گری سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

 


زمان ویدئو: ۱ دقیقه و ۲۶ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 


زبان: بدون کلام

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد:  –

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم:  ۷٫۳۶ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۱۴٫۸۴ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

ریخته گری در قالب های دائم (Permanents Molds) فرایندی از ریخته گری است که در آن از قالب های دائم (با طول عمر زیاد) برای تولید انبوه قطعات به طور مکرر و بدون تعویض قالب در هر بار ریخته گری استفاده می شود. روش های ریخته گری در قالب های دائمی بر اساس نحوه پر شدن قالب را می توان به سه نوع متداول زیر دسته بندی کرد:

 

  • ریخته گری ثقلی با ریخته گری در قالب ریژه: که در آن مذاب بر اساس نیروی وزن خود قالب را پر می کند.
  • ریخته گری تحت فشار یا دایکاست: که در آن قالب بر اساس نیروی فشاری وارد بر مذاب پر می شود.
  • ریخته گری گریز از مرکز: که در آن مذاب در نتیجه نیروی گریز از مرکز، قالب را پر می کند.

 

 

ریخته گری گریز از مرکز یا سانتریفیوژ یکی از روش های ریخته گری است که در آن قالب تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز پر می شود. مهمترین ویژگی ریخته گری گریز از مرکز امکان تولید قطعات ریخته گری بدون استفاده از ماهیچه است. کابرد این روش بیشتر برای تولید قطعات دوار به ویژه لوله های بدون درز، سیلندر، بوش و جداره خارجی غلتک های نورد است.

 

 

فایل گیف ریخته گری گریز از مرکز

 

 

 

 

د

در یک تقسیم بندی، ریخته گری گریز از مرکز به دو دسته گریز از مرکز افقی و عمودی تقسیم می شود. روش گریز از مرکز افقی جهت ریخته گری قطعات متقارن که حول محور افقی خود گردش می کنند به کار برده می شود. نیروی گریز از مرکز از طریق دوران قالب سیلندری شکل تامین شده و با ریختن مذاب با فشار درون قالب و برخورد آن به دیواره قالب شکل قطعه مورد نظر ایجاد می شود. یک ماشین ریخته گری گریز از مرکز افقی باید قابلیت تکرار چهار عمل را با دقت داشته باشد که عبارتند از:

 

  • قالب تحت یک سرعت مشخص حول محور افقی دوران کند.
  • مذاب از طریق بارریز و ناودانی به درون قالب در حال چرخش هدایت شود.
  • به محض پر شدن قالب، انجماد از یک قسمت آغاز و در یک قسمت دیگر به پایان رسد.
  • قطعه منجمد شده درون قالب بتواند با سرعت از داخل قالب خارج شود.

 

 

 

 

در روش ریخته گری گریز از مرکز عمودی، قطعات ریختگی در اثر بارریزی مذاب در داخل یک قالب گردان عمودی به وجود می آید. نیروی گریز از مرکز که ناشی از چرخش قالب است، فشار لازم برای پر کردن محفظه قالب را فراهم می آورد.

 

در یک تقسیم بندی دیگر، ریخته گری گریز از مرکز به سه دسته گریز از مرکز واقعی، نیمه گریز از مرکز و ریخته گری چرخشی گریز از مرکز تقسیم می شود.

 

  • ریخته گری گریز از مركز واقعی

 

در این روش فلز مذاب در داخل قالب در حال گردش ریخته می شود. محور چرخش معمولاً افقی است ولی برای قطعات كوچك می تواند به صورت عمودی نیز باشد. قطعات استوانه ای شكل  مثل لوله ها، لوله های تفنگ، قطعاتی نظیر بوش ها، رینگ های آب بندی و بوش های سیلندر موتور با این روش تولید می شوند.

 

 

 

  • ریخته گری نیمه گریز از مركز

 

از این روش برای تولید قطعاتی استفاده می شود که شکل داخل و خارج آن ها تماماً توسط قالب ایجاد می شود. در این روش قالب و قطعه حول محور خود می چرخد و برای قطعاتی مثل لقمه های چرخ دنده، چرخ تسمه شیاردار، پروانه ها و روتور موتورهای الکتریکی کاربرد دارد.

 

ریخته گری نیمه گریز از مرکز چرخ

 

 

  • ریخته گری چرخشی گریز از مركز

 

در این روش محفظه های قالب به صورت متقارن در اطراف محور مانند پره هایی اطراف چرخ چیده شده اند، بنابراین در هر بار ذوب ریزی، چندین قطعه می تواند تولید شود. این روش بیشتر برای تولید بدنه شیرآلات، بست ها و قطعات کوچک به کار می رود.

 

ریخته گری چرخشی گریز از مرکز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویدیوهای مرتبط:

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه