0
02126246958

تفاوت شمش، بلوم، بیلت و اسلب در چیست؟

شمش (Ingot)، قطعه ای با شکل هندسی بسیار ساده است که بر روی آن کار و عملیات تمام کننده انجام می گیرد. شمش ها به جز در موارد محدودی، کاربرد مستقیم صنعتی ندارند و به دو نوع شمش نوردی یا شمش ریخته گری تقسیم می شوند. به شمش ریخته گری، شوشه (Pig) هم می گویند. شوشه ها معمولاً درون قالب های افقی روباز و با شکل های بسیار ساده به منظور ذوب و ریخته گری مجدد تولید می شوند. شمش های نوردی یا مکانیکی نوعی قطعات ریخته شده هستند که با انجام عملیات مکانیکی مثل چکش کاری، نورد، اکستروژن، کشش و غیره بر روی آن ها، انواع و اقسام قطعات تمام شده یا نیمه ساخت نظیر ورق، لوله، پروفیل، میلگرد و غیره از آن ها تولید می شود. شمش های مکانیکی فولادی معمولاً در مقاطع مربع و شمش های فلزات غیر آهنی در مقاطع مربع، مستطیلی، دایره، هشت ضلعی و کنگره ای ریخته می شوند.

 

شمش فولاد زنگ نزن

 

 

پس می توان گفت که شمش (Ingot) اصطلاح عامی است برای کلیه ی قطعاتی که کابرد آن ها مستلزم کار بعدی نظیر ذوب و ریخته گری مجدد یا کار مکانیکی است. از این اصطلاح هیچ مشخصه دیگری از نظر نوع کاربرد، اندازه و شکل نمی توان استنتاج کرد. شمش ها را بر اساس شکل مقطع و اندازه می توان به سه نوع تقسیم نمود:

 

  • شمشه یا بلوم (bloom)

 

  • شمشال یا بیلت (billet)

 

  • تختال یا اسلب (slab)

 

شمشه یا بلوم، شمشی است که معمولاً مقطع مربع یا مستطیلی داشته، عرض و ضخامت آن تقریباً مساوی و سطح مقطع آن از ۲۲۵ سانتی متر مربع بیشتر است. این اصطلاح معولاً در مورد فولادها به کار می رود. از شمشه برای ساخت تیر آهن، قوطی، ناودانی، سپری، میلگرد، لوله بدون درز و … استفاده می‌شود.

 

بلوم و بیلت فولاد زنگ نزن

 

شمشال یا بیلت، شمشی است که معمولاً مقطع مربع، دایره یا هشت ضلعی داشته و سطح مقطع آن کوچک تر از ۲۲۵ سانتی متر مربع و حداقل ۲۵ سانتی متر مربع است. در واقع شمشال یا بیلت، شمشه یا بلوم با مقطع کوجک تر است ولی معمولاً طول بزرگ تری دارد. بیلت یا مستقیماً از ریخته گری پیوسته و یا با اکستروژن، نورد گرم یا آهنگری شمش تولید می شود. بیلت معمولاً برای تولید میلگرد و سیم استفاده می شود.

 

 

بیلت اکستروژن شده ی فولاد زنگ نزن

 

 

 

بیلت فورج و نورد شده ی فولاد زنگ نزن

 

 

تختال یا اسلب، شمشی است که معمولاً مقطع مستطیلی داشته، عرض آن حداقل دو برابر ضخامت آن و گاه تا ۱۲ برابر هم می رسد. سطح مقطع تختال بیشتر از ۱۰۰ سانتی متر مربع و طول آن تا ۱۲ متر می رسد. اسلب یا مستقیماً از ریخته گری پیوسته و یا غیر مستقیم از نورد گرم شمش تولید می شود. اسلب برای تولید محصولات تخت مثل ورق و کلاف  و یا لوله و تیوب استفاده می شود.

 

 

اسلب

 

 

 

انواع شمش

ارسال دیدگاه