0
02126246958

تست چسندگی رنگ به روش کراس کات + ویدیو

توضیحات:

 

روش های متفاوتی برای بررسی و تست چسبندگی رنگ به سطح مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد که متداول ترین آن ها در صنعت کشورمان، تست چسب نواری (Tape Test) و تست Pull-Off است. تست چسب نواری خود به دو روش متداول زیر انجام می گیرد:

 

  • آزمایش چسبندگی به صورت دو خط متقاطع یا ایکس کات (X-CUT)
  • آزمایش چسبندگی به صورت برش عرضی یا کراس کات (CROSS-CUT)

 

اصول روش تست ایکس کات (X-CUT) به این صورت است که یک بریدگی به شكل X در قسمتی از فیلم رنگ روی سطح فلز ایجاد می شود و سپس یک چسب نواری مخصوص را بر روی بریدگی اعمال و پس از مدت زمان مشخصی از روی آن جدا می کنند. جدا شدن رنگ از لبه های بریدگی X با مقیاس OA تا ۵A در استاندارد ASTM D 3359 مورد ارزیابی قرار می گیرد. مقیاس ۵A حالت بدون جدایش است.

 

اصول روش تست کراس کات (CROSS-CUT) هم به این صورت است که به وسیله ابزار برش متقاطع کراس کات، شبکه ای از ۶ الی ۱۱ شکاف یا بریدگی به صورت خطوط عمود بر هم در قسمتی از فیلم رنگ روی سطح فلز ایجاد می شود و سپس یک چسب نواری مخصوص را بر روی آن ها اعمال و پس از مدت زمان مشخصی جدا می کنند. جدا شدن رنگ از لبه های بریدگی ها با مقیاس ۰B تا ۵B در استاندارد ASTM D 3359 و مقیاس مورد ارزیابی قرار می گیرد. مقیاس ۵B و ۰ حالت های بدون جدایش هستند.

 

 

  • روش انجام تست کراس کات:

 

۱- قسمتی از سطح را که هیچ گونه آلودگی، رطوبت و ایراد سطحی ندارد، انتخاب کنید. در ASTM D 3359 الزامي برای دما و رطوبت در زمان تست چسبندگي ذکر نشده است ولی در استاندارد ISO 2409، دما و رطوبت مناسب برای انجام آزمون، به ترتیب ۲±۲۳ درجه سانتیگراد و ۵±۵۰ درصد ذکر شده است.

 

۲- به کمک ابزار برش کراس کات، دو شبکه برش متقاطع به طول تقریبی ۲۰ میلی متر بر روی فیلم رنگ ایجاد کنید. برش باید به گونه ای باشد که در همان مرتبه اول، فیلم رنگ را برش داده و به سطح فلز رسیده باشد. بدون ابزار برش کراس کات هم می توان با استفاده از یک تیغ تیز، این برش ها را انجام داد. در این صورت برای رنگ های تا ضخامت ۵۰ میکرون، ۱۱ برش با فاصله یک میلی متر از هم و برای رنگ های از ضخامت ۵۰ تا ۱۲۵ میکرون، ۶ برش با فاصله ۲ میلی متر از هم به صورت متقاطع ایجاد می کنیم.

 

 

 

۳- به کمک یک برس نرم، روی بریدگی های شبکه ای را تمیز می کنیم.

 

۴- دو دور کامل از چسب نواری را جدا کرده و یک تکه ۷۵ میلیمتری از آن را ببرید.

 

۵- وسط چسب را در محل تقاطع برش ها قرار داده و دو طرف آن را به سمت زاویه کوچکتر تقاطع بچسبانید. سپس با پاک کن روی آن مالش دهید تا کاملاً به سطح بچسبد.

 

۶- پس از گذشت ۳۰±۹۰ ثانيه، چسب را به سرعت و بدون تکان اضافه دست از روی سطح بکنید.

 

 

 

۷- محل برش را از لحاظ جدایش رنگ از سطح فلز با استفاده از طبقه بندی شکل زیر برای مقدار جدایش در تست کراس کات مورد بازرسی قرار دهید. مقیاس ۵B در ASTM D 3359 معادل مقیاس ۰ در ISO 2409، مقیاس ۴B معادل ۱، مقیاس ۳B معادل ۲، مقیاس ۲B معادل ۳، مقیاس ۱B معادل ۴ و مقیاس ۰B معادل ۵ است. معیار پذیرش تست چسبندگی در اسپک پروژه مشخص می شود. در بیشتر پروژه ها معیار پذیرش سطح ۴B و ۵B طبق ASTM D 3359 یا ۰ و ۱ طبق ISO 2409 تعیین می شود.

 

 

 

 

در این ویدیو، نحوه ی انجام تست کراس کات و معیار پذیرش آن طبق استانداردهای ASTM D 3359 و ISO 2409 نمایش داده شده است:

 

برای مطالعه توضیحات بیشتر در خصوص تست های چسبندگی رنگ، نوشته زیر در عصر مواد را هم ببینید:

 

 

 

 

 

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی:  تست چسندگی رنگ به روش کراس کات

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):  cross-cut test

 


زمان ویدئو: ۱ دقیقه و ۵۱ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

 


زبان: بدون کلام

 


زیرنویس: همراه با توضیح نوشته های انگلیسی

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد: –

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۱۱٫۶۳ مگابایت (کیفیت ۷۲۰) و ۵٫۱۶ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

 

 

در صورت نیاز به تجهیزات بازرسی رنگ از قبیل تجهیزات بازرسی آماده سازی سطح (زبری سنج، صافی سنج، دیسک های مقایسه ای برای پروفایل سطح، کيت های اندازه گيری آلودگی سطح و غیره)، ضخامت سنج رنگ و روکش، ابزار و دستگاه های تست چسبندگی رنگ، می توانید درخواست خود را از طریق شماره تماس های ۰۴۱۳۶۶۷۴۹۲۲ و یا ۰۹۱۴۱۲۹۰۹۵۸ مطرح فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه