0
02126246958

تست التراسونیک یا UT + ویدیو

 

آزمایش التراسونیک (Ultrasonic Testing) یا تست UT از مهم ترین و پر کاربردترین روش های بازرسی و تست غیر مخرب (NDT) است که برای آشکارسازی و تشخیص اندازه و محل دقیق ناپیوستگی ها و عیوب داخلی قطعه استفاده می شود. این روش از حساسیت بالایی در تشخیص ناپیوستگی های صفحه ای مثل ترک، تورق، ذوب ناقص و ناخالصی ها مخصوصاً در مواقعی که راستای صوت عمود بر راستای آن ها باشد، برخوردار است. در مقابل، قطعات با شکل های پیچیده، ناپیوستگی های حجمی ریز و پراکنده مثل حفرات گازی، ساختار نامطلوب داخلی از لحاظ اندازه دانه های کریستالی، رسوب های ریز و پراکنده و ناخالصی های غیر فلزی موجب بروز خطا در تفسیر نتیجه تست التراسونیک می شوند.

 

تست UT بر اصول زیر استوار است:

  • تبدیل انرژی الکتریکی توسط وسیله ای به نام ترنسدیوسر (Transducer) به امواج صوتی با فرکانسی فراتر از آستانه شنوایی انسان
  • انتشار امواج صوتی در داخل قطعه. با توجه به اینکه سرعت صوت در هر ماده مقداری ثابت و از ماده ای به ماده دیگر متغیر است، پس از انتشار امواج فراصوت با سرعتی معین در قطعه، تا وقتی که این امواج محیط یکنواختی را در داخل قطعه طی می کند، مسیر اولیه خود را ادامه می دهد ولی به محض برخورد با محیط جدید (مثل ناپیوستگی که سرعت انتشار صوت در آن متفاوت از قطعه اصلی است)، بخشی از آن بازتاب می کند و صوت منعکس شده به ترنسدیوسر باز می گردد.
  • دریافت امواج صوتی برگشتی توسط کریستال پیزوالکتریک و تبدیل آن به پالس های الکتریکی
  • تقویت پالس های الکتریکی توسط آمپلی فایر و نمایش آن ها به صورت سیگنال بر روی صفحه نمایش (CRT)
  • تفسیر سیگنال ها بر اساس محل، شکل و ارتفاع آن ها و تعیین نوع، محل و اندازه ی ناپیوستگی ها از روی این تفسیرها

 

در ویدیوی زیر، یک فیلم ۸ دقیقه ای بسیار زیبا با توضیح اصول تست UT با اشکال شماتیک و سپس اجرای آن بر روی یک نمونه واقعی با توضیحات انگلیسی نشان داده شده است. وب سایت عصر مواد برای درک بهتر توضیحات انگلیسی، متن زیر نویس آن را به ویدیو اضافه و تقدیم کاربران محترم نموده است. اگر قصد آشنایی با تست UT را دارید، این ویدیو را از دست ندهید. 

 

 

 

ویدیو:


نام ویدئو به فارسی: تست التراسونیک یا UT

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): UT Test

زمان ویدئو: ۸ دقیقه و ۸ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

زبان: انگلیسی

زیرنویس: دارد

دوبله:

اختصاصی عصر مواد: زیرنویس توسط عصر مواد اضافه شده است.

مشاهده ویدیو:

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۳۴ مگابایت (کیفیت ۷۲۰) – ۲۵٫۱۵ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

 

 

 

ارسال دیدگاه