0
02126246958

با ۱۰ کشور نوآور جهان آشنا شوید

طبق جدیدترین گزارش منتشره از شاخص نوآوری بلومبرگ، آلمان بالاخره به سلطه ی ۶ ساله ی کره جنوبی به عنوان “نوآورترین کشور دنیا” پایان داد و رتبه ی اول را کسب کرد. آمریکا در رتبه ی نهم، ژاپن در رتبه ی دوازدهم و چین در جایگاه پانزدهم فهرست قرار گرفته اند.

 

 

شاخص نوآوری بلومبرگ با استفاده از ۷ سنجه شامل سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، ارزش افزوده ساخت، اثربخشی و کیفیت تولید، تراکم فناوری‌های پیشرفته و اثربخشی آموزش عالی، تعداد پژوهشگران و اختراعات کشور‌های جهان را تحت عنوان کشورهای نوآور رتبه‌بندی می‌کند.

 

در رتبه بندی کشورهای نوآور جهان بیش از ۲۰۰ کشور مورد بررسی قرار گرفته است. امتیاز کلی هر کشور حاصل امتیازاتی است که از معیارهای مورد بررسی بدست آمده است. از بین این کشورها، بلومبرگ رتبه ۶۰ کشور نوآور جهان را منتشر می‌کند. منبع اطلاعات این رتبه‌بندی شامل بلومبرگ، سازمان بین‌المللی کار، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سازمان بین‌المللی مالکیت معنوی و یونسکو است.

 

کشور آلمان به دلیل امتیاز بالا در بخش های ثبت اختراع، تراکم شرکت های فناوری پیشرفته و تولید ارزش افزوده، توانسته است در سال ۲۰۲۰ رتبه ی اول این شاخص را از آن خود کند. کره جنوبی اما به دلیل افت بازدهی، به جایگاه دوم این فهرست سقوط کرده است. در این میان، سنگاپور توانسته است خود را از جایگاه ششم به جایگاه سوم فهرست برساند. اثربخشی آموزش عالی در سنگاپور بهترین مورد در بین کشورهای نوآور جهان است. سه کشور از منطقه ی اسکاندیناوی هم به جمع ۱۰ کشور برتر فهرست راه پیدا کرده اند. کشور آمریکا که در زمان آغاز به کار شاخص بلومبرگ در سال ۲۰۱۳، رتبه ی اول فهرست را داشت، حالا جایگاه نهم را در میان نوآورترین کشورهای دنیا دارد. رتبه ی نوآوری ژاپن با ۳ پله سقوط نسبت به سال ۲۰۱۹ جایگاه دوازدهم است. چین، دومین قدرت بزرگ اقتصادی دنیا، با یک پله رشد، به جایگاه پانزدهم فهرست رسیده است. چین در بخش پتنت در جایگاه دوم و از نظر اثربخشی آموزش عالی در بین ۵ کشور نوآور جهان قرار دارد.

 

۱۰ کشور نوآور جهان بر اساس رتبه‌بندی بلومبرگ در ادامه این نوشته معرفی شده اند. کشورهای اتریش، ژاپن، هلند، بلژیک، چین، ایرلند، نروژ، انگلستان، ایتالیا، استرالیا، اسلوونی و کانادا نیز رتبه‌های ۱۱ تا ۲۲ کشور های نوآور جهان در شاخص بلومبرگ را به دست آورده‌اند. در بین ۶۰ کشوری که اسامی آن ها در این گزارش منتشر شده است، در جمع کشورهای مسلمان مالزی دارای رتبه ۲۷، امارات متحده عربی ۳۴، ترکیه ۳۵، الجزایر ۴۹، تونس ۵۲، عربستان سعودی ۵۳، قطر ۵۵، مصر ۵۸ و قزاقستان دارای رتبه ۵۹ است.

 

برنده بزرگ ویرایش حاضر بلومبرگ، اسلوانی است که با ۱۰ پله ترقی از رتبه ۳۱ در سال پیش به رتبه ۲۱ جهان رسیده است. بخش عمده این ترقی حاصل فعالیت های مرتبط با پتنت است. کشور شیلی با ۷ پله صعود جایگاه ۵۱ کشورهای نوآور جهان را در دست دارد. تلاش های این کشور در شاخص آموزش عالی به ارتقای رتبه شیلی کمک کرده است. در مقابل، بازنده ویرایش ۲۰۲۹ کشور های نوآور در شاخص بلومبرگ نیوزیلند است که به خاطر افت عملکرد این کشور در شاخص ارزش افزوده ساخت با ۵ پله تنزل در رتبه ۲۹ قرار گرفته است.

 

 

در ادامه به معرفی نوآورترین کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۰ طبق شاخص نوآوری بلومبرگ می پردازیم:

 

 

۱۰- فرانسه

 

فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که جایگاهش در این فهرست تغییری نداشته است. این کشور به دلیل سرمایه گذاری در پژوهش و توسعه ی جمعی و زیرساخت ارتباطات راه دور رتبه ی خوبی دریافت کرده است، اما سیستم آموزشی آن کیفیت مورد انتظار را نداشته است.

 

 

۹- ایالات متحده آمریکا

 

در سال ۲۰۱۳ که شاخص بلومبرگ برای اولین بار منتشر شد، آمریکا جایگاه اول فهرست را داشت. این کشور از آن زمان با افت چشمگیری در این فهرست رو به رو بوده است، اما دست کم در دو بخش می تواند ادعای بهترین عملکرد را داشته باشد، یکی تراکم شرکت های فناوری پیشرفته و دیگری ثبت اختراع. نیمی از شرکت های قابل معامله در بورس که در سال های اخیر مالی خود بیشترین هزینه را صرف تحقیق و توسعه کرده اند، آمریکایی بوده اند، مثل شرکت های آمازون و مایکروسافت.

 

 

۸دانمارک

 

دانمارک یکی از ۳ کشور منطقه ی اسکاندیناوی است که به جمع ۱۰ کشور برتر شاخص بلومبرگ راه پیدا کرده اند. این کشور در شاخص جهانی نوآوری هم همواره رتبه ی بالایی داشته است. طبق شاخص جهانی نوآوری، دانمارک گام های بزرگی در بخش های سرمایه ی انسانی و تحقیق، زیرساخت و تخصصی شدن تجارت برداشته است

 

 

۷فنلاند

 

فنلاند که سال گذشته مقام سوم فهرست را داشت، امسال با چند پله سقوط به رتبه ی هفتم رسیده است. فنلاند گرچه یکی از تغییر ناپذیرترین کشورهای این شاخص بوده و در تمامی بخش ها از امتیاز خوبی برخوردار است، اما نتوانسته است در هیچ یک از بخش ها در میان ۳ کشور برتر قرار گیرد.

 

 

۶- رژیم اسرائیل

 

رژیم صهیونیستی اسرائیل نسبت به سال گذشته یک پله سقوط داشته است.

 

 

۵سوئد

 

سوئد که در شاخص سال ۲۰۱۸ بلومبرگ مقام دوم را داشت، حالا به جایگاه هفتم سقوط کرده است. این کشور همواره امتیاز خوبی در بخش تولید داشته است و با تبدیل شدن شرکت Spotify به یکی از بزرگ ترین غول های فناوری آمریکا، در بخش تکنولوژی هم با رشد رو به رو بوده است.

 

 

۴سوئیس

 

سوئیس همواره یکی از ۲۰ کشور برتر دنیا در زمینه ی نوآوری بوده است. این کشور یکی از رقبای همیشه حاضر در شاخص جهانی نوآوری هم است. با وجود غول های داروسازی نواریتس و هوفمان-لا روش در سوئیس، عجیب نیست که این کشور رتبه ی بالایی در بخش تولید ارزش افزوده دارد.

 

 

۳سنگاپور

 

سنگاپور رشد قابل توجهی داشته و توانسته از رتبه ی ششم در سال گذشته، خود را به جایگاه سوم برساند. این پیشرفت با وجود رشد در بخش های بازدهی و تولید ارزش افزوده حاصل شده است.

 

 

۲کره جنوبی

 

کره جنوبی امسال جایگاه اول شاخص را با اختلاف بسیار اندکی از دست داد. این کشور وابستگی زیادی به شرکت های تکنولوژی محور خود مثل سامسونگ الکترونیک، هیوندای موتور و ال جی الکترونیک دارد. چانگ سوک گون، استاد رشته ی مدیریت کسب و کار در دانگشاه هانیانگ سئول به بلومبرگ گفته است: “ما هیچ منبع طبیعی ای نداریم، تنها چیزی که برای استفاده کردن داریم مغزمان است”.

 

 

۱آلمان

 

مهندسی مکانیک و صنعت خودروسازی آلمان، نقش زیادی در موفقیت آلمان در رسیدن به جایگاه اول شاخص داشته اند. در آلمان، علاوه بر صنعت خودروسازی، مهندسی مکانیک هم از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت هایی در بخش مهندسی مکانیک آلمان فعال هستند که پیشگامان این حوزه محسوب می شوند، به ویژه در بخش های تکنولوژی پزشکی و ابزارهای نوری. محصولات این شرکت ها اغلب منحصر به فرد هستند و تقلید از آن ها دشوار است.

 

اگرچه کشور آلمان در بسیاری از بخش ها امتیاز بالایی دریافت کرده، اما هنوز جای رشد دارد. با وجود بالا بودن رتبه ی آلمان، نمی توان این حقیقت را نادیده گرفت که آلمان از نظر آموزش از بسیاری از کشورها بسیار عقب تر است. آموزش، هم در دوران کودکی و هم در دانشگاه، سنگ بنایی برای کسب جایگاه های بالا در آینده است.

 

 

منبع:

وب سایت روزیاتو

وب سایت فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

وب سایت www.businessinsider.com

ارسال دیدگاه