0
02126246958

بازرسی غیر مخرب به روش جریان گردابی (Eddy Current) یا تست ET + ویدیو

در این نوشته شما می توانید ویدیویی از روش انجام بازرسی NDT با جریان گردابی (Eddy Current) یا تست ET را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید. توضیحات مربوط به این روش نیز پس از ویدیو تقدیم علاقمندان شده است.


 

ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: بازرسی غیر مخرب (NDT) به روش جریان گردابی (Eddy Current)

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): 

زمان ویدئو: ۱۷ دقیقه و ۱۹ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: انگلیسی

دوبله:

زیرنویس: –

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک مشاهده و دانلود از آپارات:

حجم: ۳۱٫۴۵ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۵۸٫۳۵ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

توضیحات:

 

انواع تست های غیر مخرب:

در بازرسی فنی و کنترل کیفی قطعات، به منظور اطمینان از کیفیت فلز پایه و جوش بدون وارد شدن آسیب به آن ها از آزمایش های غیر مخرب (Non-Destructive Testing) یا NDT استفاده می شود. روش های مهم NDT عبارتند از:

  • آزمایش مایعات نافذ (Penetrant Test) یا PT
  • آزمایش ذرات مغناطیس (Magnetic Particle Test) یا MT
  • آزمایش التراسونیک (Ultrasonic Test) یا UT
  • آزمایش رادیوگرافی (Radiographic Test) یا RT
  • آزمایش جریان های گردابی (Eddy Current Test) یا ET

 

اصول و مراحل انجام تست ET

آزمایش جریان های گردابی یا تست ET یکی از روش های بازرسی و تست غیر مخرب (NDT) است که برای آشکارسازی ناپیوستگی ها و عیوب سطحی و زیر سطحی استفاده می شود. این روش برای تمام مواد هادی الکتریسیته، اعم از مغناطیسی و غیر مغناطیسی، قابل استفاده است. اساس تست جریان های گردابی بر ایجاد جریان گردابی در ماده رسانا و تاثیر ناپیوستگی ها و عیوب آن ماده بر توزیع و مقدار این جریان استوار است. مراحل انجام این تست از قرار زیر است:

  • نزدیک کردن یک سیم پیچ با جریان متناوب به سطح ماده هادی جریان الکتریکی
  • القاي الكترومغناطیس و تشکیل جریان های گردابی در قطعه
  • تغییر در جریان الکتریکی سیم پیچ در صورت وجود عیوب و ناپیوستگی ها در قطعه
  • تشخیص حضور ناپیوستگی ها و عیوب در قطعه

 

 

جریان گردابی چیست؟

جریان گردابی (Eddy Current) که با نام جریان فوکو نیز شناخته می‌ شود، حلقه ‌هایی از جریان الکتریکی است که داخل یک ماده هادی ایجاد می ‌شود. اگر یک میدان مغناطیسی متغیر با زمان مثل آهنربای الکتریکی یا ترانسفورماتور AC، به یک ماده هادی اعمال کنیم، طبق قانون القای فارادی، یک جریان متغیر با زمان در داخل هادی ایجاد می ‌شود. جهت این جریان بر محور میدان مغناطیسی عمود است. به این جریان، جریان گردابی می گویند. در صورت حرکت هادی و آهنربای الکتریکی نسبت به هم نیز، این جریان در هادی به وجود می ‌آید.

 

از چریان گردابی چگونه در تست ET استفاده می شود؟

در تست ET یا جریان گردابی، از یک کویل یا سیم پیچ با جریان متناوب استفاده می شود. زمانی که این سیم پیچ در نزدیکی سطح یک ماده هادی الکتریکی قرار می گیرد، جریان الکتریکی متناوب تمایل به پخش شدن در داخل هادی دارد. در نتیجه جریان های گردابی در هادی ایجاد می شوند. چگالی جریان در نزدیکی سطح هادی، بیشترین مقدار ممکن را دارد. هر چه از سطح به داخل رسانا حرکت کنیم، چگالی جریان نیز کمتر می ‌شود. به همین دلیل است که از تست ET برای بازرسی تا یک عمق معینی از سطح می توان استفاده نمود. در حضور عیوب و ناپیوستگی های سطحی و زیر سطحی در قطعه ای که تحت بازرسی ET قرار گرفته است، جریان گردابی منحرف شده و جریان الکتریکی در سیم پیچ را تحت تاثیر قرار می دهد. 

 

مزایا و محدودیت های تست ET:

این نوشته در حال تکمیل است

 

 

 

 

برخی نوشته های مرتبط در عصر مواد:


 

ارسال دیدگاه