0
02126246958

اورینگ سیلیکونی – تشخیص و تفکیک اورینگ سیلیکونی از سایر اورینگ ها

اورینگ یک حلقه دایره ای شکلی با مقطع گرد است که معمولاً از الاستومرها ساخته می شود و برای جلوگیری از نشت سیالات در کاربردهای آب بندی استاتیکی (قطعات ثابت و غیر متحرک) و دینامیکی (قطعات متحرک) به کار می رود. استفاده ی رضایت بخش از اورینگ ها بستگی به عوامل متعدد از جمله انتخاب صحیح اورینگ برای سرویس مورد نظر، طراحی صحیح شیار اورینگ، صافی سطح سطوح و لقی اورینگ دارد. اورینگ های الاستومری در اتصالات با تماس فلز به فلز قابل استفاده هستند.

 

در کاربردهای عمومی صنعتی اورینگ های الاستومری را معمولاً از مواد زیر تولید می کنند:

 

 • بوتیل رابر، Butyl Rubber ، با نام اختصاری IIR

 

 • نیتریل بوتادین (بوتا دی ان)، Nitrile Butadiene، با نام متداول NBR

 

 • نیتریل بوتادین (بوتا دی ان) هیدروژنی، Hydrogenated Nitrile، با نام متداول HNBR

 

 • فلورو کربن، Fluorocarbon، با نام استانداردی FKM و FPM، بیشتر با نام تجاری وایتون (Viton) شناخته می شود.

 

 • سیلیکون رابر، Silicone Rubber

 

 • اتیلن پروپیلن دی ان، Ethylene-Propylene-Diene rubber، با نام متداول EPDM

 

 • پلی اکریلیت، Polyacrylate، با نام استانداردی ACM

 

 • کلروپرن یا نئوپرن، Chloroprene/Neoprene Rubber

 

 • پلی اورتان، Polyurethane، با نام استانداردی EU و AU

 

 • پر فلورو الاستومر، Perfluoroelastomer، با نام متداول FFKM، بیشتر با نام تجاری کالرز (Kalrez) شناخته می شود.

 

 • فلورو سیلیکون، Fluorosilicone، با نام استانداردی FVMQ و FMQ

 

 • تترا فلورو اتیلن پروپیلن ، Tetrafluoroethylene-Propylene، با نام متداول Aflas

 

 • کلرو سولفونیتد پلی اتیلن، Chlorosulphonated Polyethylene، با نام استانداردی CSM و نام تجاری هایپالون (Hypalon)

 

 

 

 

 

 

هر کدام از این مواد، کاربردهای مخصوص به خودشان را دارند، به طوری که در برخی سیال ها نمی توان از هر جنس اورینگی استفاده کرد. از سوی دیگر، به دلیل تفاوت قیمت زیاد برخی از این مواد الاستومری، صرفه اقتصادی استفاده از هر اورینگ در هر سرویس کاری را هم باید در نظر داشت. به عنوان مثال، در جایی که امکان استفاده از یک اورینگ ارزان قیمت از جنس NBR وجود دارد، لزومی به استفاده از اورینگ گران قیمت تر وایتون نیست. در مقابل، برای آب بندی برخی سیال ها، مجبور به استفاده از اورینگ وایتون هستیم و اورینگ های دیگر (چه ارزان و چه گران قیمت) مناسب نیستند.

 

یکی از اورینگ های پرکاربرد در سیستم های آب بندی، اورینگ های سیلیکونی است. کاربرد عمده اورینگ های سیلیکونی در آب بندی تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی، بهداشتی و پزشکی است. در این نوشته، معرفی این اورینگ ها تقدیم کاربران محترم وب سایت عصر مواد می شود:

 

 

 

 

 

اورینگ سیلیکونی

 

سیلیکون‌ها از نوع پلیمرهای معدنی هستند، یعنی در زنجیر اصلی آن ها، هیچ اتم کربنی وجود ندارد. زنجیر اصلی از اتصال متناوب اتم‌های اکسیژن و سیلیسیم (پلی سیلوکسان) تشکیل شده است. سیلوکسان از انعطاف پذیر ترین مواد پلیمری است  و به دلیل پایداری گرمایی قابل توجه در کاربردهای دما بالا هم استفاده زیادی دارد. به هر اتم سیلیسیم، دو گروه شیمیایی چسبیده است که می‌تواند هر گروه آلی را شامل شود. گروه های مختلفی می توانند به سیلوکسان متصل شوند. بر اساس نوع این گروه ها، می توان لاستیک های سیلیکونی را دسته بندی نمود.

 

در ساخت اورینگ ها، لاستیک های سیلیکونی بیشتر از دسته دی متیل سیلوکسان و متیل وینیل سیلوکسان ساخته می شوند. لاستیک های سیلیکونی استحکام کششی پایین، مقاومت به پارگی ضعیف و مقاومت به  سایش پایینی دارد ولی مقاومت به هوا و اوزون خوبی دارد، انعطاف پذیر است و دارای مقاومت دمایی بالایی نسبت به بیشتر لاستیک ها است. مشخصات کاربری لاستیک های سیلیکونی به شرح زیر است:

 

 

محدوده دمایی کارکرد اورینگ های سیلیکونی:

 

از حدود ۶۰- تا حدود ۲۰۴ درجه سانتیگراد، سیلیکون های با ترکیب ویژه از حدود ۱۱۵- تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد

 

 

اورینگ های سیلیکونی در برابر مواد زیر مقاوم هستند:

 

 • گریس و روغن های حیوانی و نباتی

 

 • روغن های موتور و گیربکس از نوع زنجیری

 

 • روغن های ترمز بر پایه گلیکول

 

 • روغن های هیدرولیک قابل اشتعال

 

 • هیدروکربن های کلرینه شده با وزن مولکولی بالا مثل کلرو دی فنیل

 

 • محلول های نمکی رقیق

 

 • مقاومت به آب تا دمای حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد

 

 • مقاوم به اوزون، اثر آب و هوا و گذشت زمان

 

 

اورینگ های سیلیکونی در برابر مواد زیر مقاوم نیستند:

 

 • بخار داغ بیشتر از دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد

 

 • اسیدها و قلیاها

 

 • روغن های سیلیکونی با وزن مولکولی پایین

 

 • هیدروکربن های کلرینه شده با وزن مولکولی پایین مثل تری کلرو اتیلن

 

 • سوخت ها و روغن های معدنی آروماتیکی

 

 • هیدروکربن های آروماتیکی مثل بنزن و تولوئن

 

 

کاربرد عمده اورینگ های سیلیکونی در آب بندی تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی، بهداشتی و پزشکی است. این اورینگ ها در کاربردهای دینامیک استفاده نمی شوند. این لاستیک با نام های تجاری مختلفی چون Silopren ،Silastic و غیره در بازار عرضه می شود.

 

 

تشخیص و تفکیک اورینگ سیلیکونی از سایر اورینگ ها:

 

اورینگ های سیلیکونی از پرکاربردترین اورینگ ها بوده و معمولاً در سایزهای مختلف در اکثر اورینگ فروشی ها عرضه می شوند. یکی از دغدغه های مهم مصرف کنندگان و خریداران اورینگ ها، تشخیص جنس اورینگ و راستی آزمایی درستی آن است. این در حالی است که یک روش موثر، سریع، در محل و کاربردی برای تشخیص اصالت جنس اورینگ ها وجود نداشته است و مصرف کننده مجبور بوده است که با اطمینان به فروشنده، اورینگ درخواستی خود را خریداری و استفاده نماید. البته برای جبران این نقیصه، تولید کنندگان اورینگ ها، از رنگ بندی برای تفکیک جنس اورینگ ها از هم استفاده می کنند. برای مثال، اورینگ های سیلیکونی را معمولاً به رنگ های نارنجی، زرد  و یا سفید تولید و عرضه می نمایند.

 

از آن جایی که در برخی سیال ها، جنس اورینگ بسیار مهم بوده و عدم استفاده از اورینگ مناسب، ممکن است منجر به نشتی و خطرات ناشی از آن شود، تشخیص سریع و در محل اصالت جنس اورینگ ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این مسئله از نظر هزینه کرد و پیشگیری از تقلب هم بسیار مهم است. در کاربری های حساس که جنس اورینگ از اهمیت زیادی برخوردار است، این موضوع که “چگونه از جنس اورینگ مورد استفاده مطمئن شویم” اهمیت مضاعفی می یابد و جزو دغدغه های مهم کاربران اورینگ می شود. در پاسخ به این نیاز مصرف کنندگان اورینگ ها به خصوص اورینگ های سیلیکونی، شناساگر سیلیکون معرفی شده است. شناساگر سیلیکون ماده ای شیمیایی است که می توان تنها با استفاده از یک قطره ی آن، به اصالت اورینگ و یا سایر مواد سیلیکونی پی برد. این تست غیر مخرب بوده و زمانی در حدود ۱ الی ۲ دقیقه برای انجام و مشاهده ی نتیجه آن لازم است.

 

 

روش استفاده از شناساگر سیلیکون:

 

روش استفاده از شناساگر سیلیکون به این صورت است که یک قطره از این شناساگر را روی نمونه­­ ی لاستیک مجهول می چکانیم و به مدت حدود ۲-۱ دقیقه فرصت می دهیم، سپس شناساگر را از سطح نمونه با یک پارچه ­ی مرطوب پاک می کنیم. اگر اثر فرورفتگی در سطح لاستیک که معمولاً با رنگ سفید (مثل شوری) همراه است مشاهده شد، لاستیک از جنس سیلیکون است. شناساگر سیلیکون در هیچ ماده دیگری به جز سیلیکون، این اثر را ندارد. این شناساگر علاوه بر اورینگ های سیلیکونی، برای شناسایی انواع مواد، قطعات و قالب های سیلیکونی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تاثیر شناساگر سیلیکون بر روی اورینگ های سیلکونی را می توانید در شکل های زیر ببینید:

 

 

 

 

 

 

 

در صورت نیاز به تهیه شناساگر سیلیکون، می توانید درخواست خود را از طریق شماره تماس های ۰۴۱۳۶۶۷۴۹۲۲ و یا ۰۹۱۴۱۲۹۰۹۵۸ مطرح فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

 

ارسال دیدگاه