0
02126246958

انواع ماشین پرس در صنعت ورقکاری

پرسکاری

 

برای تبدیل ورق به محصول نهایی از فرایندهای شکل دهی متفاوتی نظیر برش، فرم دهی، خمکاری و کشش استفاده می شود که به مجموع این فرایندها پرسکاری و به ماشینی هم که این فرایندها را انجام می دهد ماشین پرس می گویند.

 

ماشین پرس ۳۰۰ تن

 

قسمت اصلی یک ماشین پرس که نوع شکل دهی را مشخص می کند قالب نامیده می شود. در صنعت ورقکاری از قالب هایی مانند قالب های برش، قالب های خمکاری، قالب های شکل دهی و برجسته کاری و قالب های کشش استفاده می شود. یک قالب با توجه به نوع فرم دهی از اجزاء مختلف تشکیل شده است که از اصلی ترین آن ها می توان سنبه و ماتریس را نام برد که سنبه معمولاً در قسمت بالای پرس و ماتریس در قسمت پایین آن قرار می گیرد. سنبه نقش نری و ماتریس نقش مادگی را در قالب های سنبه ماتریس ایفا می کند. شکل نهایی قطعه را شکل سنبه و ماتریس مشخص می سازد.

 

انواع ماشین های پرس

 

ماشین های پرس با توجه به مکانیزم عمل آن ها به انواع زیر دسته بندی می شوند:

 

  • ۱- ماشین های پرس دستی

این نوع پرس ها در دو نوع زیر طراحی و ساخته می شوند:

 

پرس اهرمی:

این نوع پرس ها برای سوراخ کاری و فرم کاری های محدود بر روی ورق های نازک مورد استفاده قرار می گیرد. ساختمان آن ها تقریباً شبیه یک قیچی اهرمی است که به جای تیغه ثابت (تیغه تحتانی) ماتریس و در تیغه متحرک (تیغه فوقانی) سمبه بسته می شود. نیروی این پرس ها بر حسب نوع اهرم بندی و طول دسته آن ها متغییر است. از این نوع پرس در برشکاری گوشه های کار و سایر موارد مشابه آن نیز می توان استفاده کرد.

 

پرس اهرمی

 

 

پرس پیچی:

این نوع پرس به وسیله بالا و پایین رفتن یک پیچ دنده ذوزنقه ای کار می کند. سر پرس با گرداندن دسته فلکه متصل به پیچ دنده ذوزنقه حرکت عمودی نموده، بالا و یا پایین می رود. پرس پیچی برای بریدن و تغییر فرم در ورقه های نازک فلزی، چرم، مقوا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پرس پیچی

 

  • ۲- پرس های مکانیکی

 

در پرس های مکانیکی باید از ابزاری برای انتقال حرکت چرخ لنگر به سینه پرس استفاده شود که معمولاً این کار توسط میل لنگ و یا مکانیزم های دیگر انجام می شود. میل لنگ پرس شبیه میل لنگ اتومبیل است و به وسیله شاتون به سینه پرس متصل می شود و حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل می کند. بنابراین می توان گفت که سینه پرس شبیه پیستون در موتور خودرو عمل می کند. مکانیزم های دیگری نظیر لنگ خارج از مرکز، چرخ دنده خارج از مرکز و بادامک نیز در ساختمان پرس های مکانیکی به کار گرفته می شود.

 

پرس مکانیکی

 

 

  • ۳- پرس های پنوماتیکی

 

این نوع پرس ها که دارای یک سیلندر پیستون پنوماتیکی هستند، غالباً در ابعاد کوچک ساخته شده و برای کارهای سبک (سوراخ کاری و فرم کاری روی اوراق نازک و همچنین جازدن بوش ها و …) از آن ها استفاده می شوند.

 

پرس پنوماتیکی

 

 

  • ۴- پرس های هیدرولیکی

 

پرس های هیدرولیکی، سیلندر و پیستون های هیدرولیکی بسیار بزرگی دارند. پیستون و سنبه پرس به عنوان یک واحد یک پارچه عمل می کنند و حرکت سینه پرس با اعمال فشار روغن انجام می شود. سیلندر پرس یک سیلندر دو طرفه است و می تواند سینه را به موقعیت اولیه اش باز گرداند. پرس هیدرولیک را می توان از روی سیلندر هیدرولیکی موجود بر روی تاج پرس و یا از روی ساختار ستونی چهار چوب آن شناخت. پرس هیدرولیک می تواند حداکثر تناژ خود را در هر کجای کورس پرس که باشد اعمال کند. کورس پرس نیز متغیر است و می تواند در هر محدوه ای از بازه حرکتی سینه پرس انتخاب شود ولی در پرس های مکانیکی تناژ حداکثر تقریباً در انتهای کورس پرس اعمال می شوند. همچنین مقدار کورس سینه پرس در پرس های مکانیکی مقداری ثابت است. تناژ این پرس ها بین ۵۰ تا ییش از ۶۰۰۰۰ تن می توان متغییر باشد.

 

پرس هیدرولیک

 

 

دسته بندی پرس ها بر اساس متغیرهای طراحی

 

پرس ها را می توان علاوه بر مکانیزم سیستم محرکه که مهم ترین متغیر برای دسته بندی آن ها می باشد، بر اساس متغیر های مختلف دیگر طراحی نیز دسته بندی نمود که تعاریف برخی از این متغییرها در ادامه می آید.

 

  • چهار چوب:

یکی از مهم ترین اجزای هر پرس چهارچوب آن می باشد که اجزای دیگر آن نظیر شفت ها، یا تاقان ها، سینه و چرخ دنده ها بر روی چهار چوب پرس نصب می شوند. چهار چوب پرس را می توان به روش ریخته گری یا جوشکاری صفحات سنگین ورق تولید نمود. البته برخی از چهارچوب ها را می توان به وسیله ماشین کاری نیز تولید نمود. چهار چوب اغلب پرس های تناژ پایین را به شکل C شکل طراحی و می سازند. 

 

موقعیت چهار چوب:

ویژگی دیگری که پرس ها را می توان براساس آن ها تقسیم بندی نمود، موقعیت چهار چوب می باشد. بر این اساس پرس ها را می توان به چهار دسته تقسیم نمود: ۱- مایل شونده، ۲- عمودی، ۳- مایل و ۴- افقی

  

  • عمل (حرکت):

روش دیگر دسته بندی پرس ها، دسته بندی بر حسب عمل یا حرکت آن ها می باشد. اصطلاح عمل به تعداد کشوها یا سینه های پرس اطلاق می گردد.

 

پرس ها را بر اساس تعداد عمل می توان به ۳ گروه تقسیم بندی نمود:

۱- یک عمله (یک حركته) که فقط یک سینه حرکتی دارد.

۲- دو عمله (دو حركته) که یک سینه داخلی و یک سینه خارجی دارد و توسط مکانیزم های مختلف راه اندازی می شوند.

٣- سه عمله (سه حرکته) که همانند پرس های دو عمله است، با این تفاوت که سینه سومی نیز در بستر پرس قرار دارد و پس از پایین آمدن سینه های اول و دوم به سمت بالا حرکت می کند.

 

 

  • تناژ:

یکی دیگر از متغیرهایی که پرس ها را می توان بر اساس آن ها دسته بندی نمود تناژ پرس می باشد. منظور از تناژ حداکثر نیرویی است که یک پرس می تواند جهت فرم دهی اعمال کند. در پرس های مکانیکی معمولاً تناژ با توجه به اندازه یاتاقان میل لنگ یا شفت خارج از مرکز بیان می شوند.

تا سال ها از قطر یاتاقان برای بیان محدوده تناژ پرس استفاده می شد. قطر یاتاقان از قطر پین لنگ کوچک تر است و اگر قرار به شکست باشد، شکست از محل یاتاقان صورت می گیرد. لذا حداکثر تناژ اعمالی تا حدی است که قطر یاتاقان تحمل می کند. یک پرس شماره ۵ پرسی است که قطر یاتاقان آن ۵ اینچ می باشد.

امروزه اجزای دیگر پرس در طراحی ضعیف تر انتخاب می گردد که ساخت و تعویض آن راحت تر باشد. به عنوان مثال می توان از شاتون نام برد که می تواند در طراحی عضو ضعیف در نظر گرفته شود. در اینجا تناژ پرس تناژی خواهد بود که شاتون بتواند تحمل کرده و ایمن باشد.

 

  • کورس پرس:

عامل دیگر در دسته بندی پرس ها را می توان کورس پرس نام برد. در تعیین کورس پرس در پرس ها عوامل زیادی دخيل اند. پرس ها معمولاً یک کورس ثابت دارند که مقدار آن را می توان کمی بیشتر یا کمی کمتر در نظر گرفت. کورس پرس فاصله ای است که سینه پرس بین نقطه مرگ بالا و نقطه مرگ پایین طی می کند. در پرس های میل لنگی مقدار کورس پرس برابر است با دو برابر مقدار انحراف پین لنگ از محور اصلی میل لنگ. میزان کوتاه و بلند بودن کورس پرس با توجه به نکات زیر در نظر گرفته می شوند.

 

دلایل انتخاب پرسی با طول کورس کوتاه عبارت اند از:

 ۱- هر چه کورس پرس کوتاه تر باشد، پرس قوی تر است.

۲- هر چه کورس پرس بلندتر باشد، مقدار لنگ بیشتر بوده و در نتیجه گشتاور پیچشی بیشتری بر میل لنگ اعمال خواهد شد.

۳- هر چه کورس پرس کوتاه تر باشد مقدار کورس در دقیقه یا سرعت پرس بیشتر خواهد بود و تولید بر ساعت پرس افزایش خواهد یافت.

 

دلایل انتخاب پرس با طول کورس بلندتر:

١- هر چه طول کورس پرس بلندتر باشد سرعت آن پایین تر است. در نتیجه زمان کافی برای حرکت ابزارهای جابجایی مکانیکی خودکار وجود خواهد داشت.

۲- هر چه طول کورس پرس بلندتر باشد فضای عمودی بیشتری بین دو نیمه قالب فراهم می شود.

۳- هر چه کورس پرس بلندتر باشد امکان باز شدن بیشتر دو نیمه قالب وجود دارد، در نتیجه تعمیرات بر روی قالب ها آسان تر خواهد بود.

 

مقدار کورس پرس باید حداقل دو و نیم برابر عمق پرسکاری باشد تا برداشت قطعه از قالب به راحتی انجام شود. به عنوان مثال برای کشش یک استوانه ۳ اینچی با در نظر گرفتن حفره ماتریس و ارتفاع سنبه، مقدار کورس پرس باید ۶ اینچ در نظر گرفته شود.

 

  • کورس در دقیقه:

سرعت پرس ها بین ۱۰ تا ۱۶۰۰ کورس در دقیقه متغیر است. پرس های دو عمله مورد استفاده در عملیات کشش کمترین سرعت و پرس های کوچک مورد استفاده در عملیات برش با کورس ۰٫۵ اینچ بیشترین سرعت را دارا می باشند. 

 

علاوه بر متغیرهای تعریف شده، متغیرهای دیگری نظیر فضای قالب پرس و گشتاور پرس نیز می تواند برای دسته بندی پرس ها مورد استفاده قرار گیرند.

ارسال دیدگاه