0
02126246958

استفاده از آب دریا به عنوان الکترولیت باتری های نوین

در سراسر جهان، سالانه میلیاردها باتری یکبار مصرف را دور می‌اندازیم. باتری‌های قابل شارژ به حل این مشکل کمک می‌کنند و معروف‌ترین نوع آن‌ها باتری «یون لیتیوم» (Lithium ion) است که به باتری لیتیومی یا باتری لیتیوم یون نیز معروف شده است. باتری‌های لیتیومی در انواع فناوری‌های قابل حمل از مسواک‌های برقی و تبلت‌ها گرفته تا ماشین‌های الکتریکی و کامیون‌ها کاربرد دارند. تلفن همراه، لپ‌تاپ و پخش‌کننده MP3 احتمالاً از آشناترین وسایلی هستند که از باتری لیتیومی استفاده می‌کنند. باتری‌های لیتیومی تقریباً از سال ۱۹۹۱ مورد استفاده گسترده قرار گرفته‌اند، اما شیمی اولیه آن‌ها برای اولین بار توسط گیلبرت لوئیس (Gilbert N. Lewis)، شیمی‌دان آمریکایی (۱۸۷۵-۱۹۴۶)، در سال ۱۹۱۲ کشف شد. با این حال، یک تهدید ایمنی در این قطعات ارزشمند وجود دارد. باتری های لیتیوم یونی ممکن است آتش بگیرند.

باتری های آبی پایه روی (Zinc-Based Aqueous Batteries) با استفاده از الکترولیت آبی (به جای حلال های شیمیایی سابق) از تهدید آتش سوزی جلوگیری می کنند. اما رشد کنترل نشدۀ دندریت ها، پتانسیل آن ها را برای داشتن عمری طولانی و عملکرد بالای مورد نیاز برای کاربردهای عملی، محدود می کند.

در حال حاضر ، دانشمندان در مجلۀ Nature Communications توضیح داده اند كه یك آند نانو آلیاژ سه بعدی از جنس روی-منگنز این معایب را برطرف كرده است. همچنین منجر به یك باتری آبی ثابت، با كارایی بالا و بدون دندریت شده است كه از آب دریا به عنوان الكترولیت استفاده می كند.

طبق گفتۀ Xiaonan Shan، نویسندۀ همكار این تحقیق و استادیار مهندسی برق و كامپیوتر در دانشگاه هوستون (UH)، این یافته نویدبخش پیشرفت شگرفی در ذخیرۀ انرژی و سایر كاربردها مانند بهبود وسایل نقلیۀ الكتریكی خواهد بود. شان در این باره گفته است:

این باتری در عین کم هزینه بودن، چگالی انرژی بالا و پایداری را فراهم می کند. این باتری ها قابل شارژ بوده و از هر نظری مطمئن هستند.

علاوه بر توسعۀ این باتری، دانشجوی دکتر شان و دکترای دانشگاه UH، “گوانگشیا فنگ” روش تجسم نوری درجا (In Situ Optical Visualization) را طراحی کرده است. این فرایند به محققان این امکان را می دهد که بلافاصله، دینامیک واکنش را روی آند و در زمان واقعی مشاهده کنند. شان در مورد این سیستم می گوید:

در واقع این سیستم توانایی تصویربرداری مستقیم از دینامیک واکنش الکترود را در محل به ما می دهد. این اطلاعات مهم، شامل سینتیک واکنش نیز هست که به ما کمک می کند پدیده هایی را که قبلاً به راحتی قابل دسترسی نبودند درک کنیم.

آزمایشات نشان می دهد که آخرین آند آلیاژی نانو آلیاژ روی-منگنز بدون هیچ آسیبی به مدت بیش از ۱۰۰۰ ساعت چرخۀ شارژ یا تخلیه، پایدار بوده است. این آزمایشات تحت تراکم جریان زیاد (۸۰ میلی آمپر در سانتی متر مربع) انجام گرفته است.

آند الکترودی است که جریان را از یک باتری تخلیه می کند. الکترولیت ها نیز به عنوان محیطی عمل می کنند که بار یونی میان آند و کاتد را در جریان نگه دارد. استفاده از آب دریا به عنوان الکترولیت به جای آب چندبار تصفیه شده (Highly Purified Water) به عنوان راه دیگری برای کاهش شارژ باتری پیشنهاد شده است.

در باتری های آبی که از مواد آند سابق استفاده می کنند، آند مستعد دندریتی شدن است. رشدهای موضعی کوچکی که می توانند باعث از بین رفتن شارژ باتری شوند. شان و همكارانش با تنظیم ترمودینامیك واكنش سطحی با آلیاژ روی و همچنین سینتیك واكنش با كمك ساختار سه بعدی، رویكردی را برای كاهش و ممانعت موثر از رشد دندریت در سیستم های آبی پیشنهاد كرده اند.

به گفتۀ شان، دانشمندان UH و دانشگاه فلوریدای مرکزی اکنون در حال بررسی سایر آلیاژهای فلزی به جز روی و منگنز هستند.

 

ارسال دیدگاه