0
02126246958

شرکت های دانش بنیان؛ عصای دست صنایع معدنی و صنعتی

تولید زنجیره کاتالیست های ریفرمی کارخانه های احیای مستقیم

سیدمهدی رمضانی، کارشناس ارشد فرآیند شرکت گسترش فناوری خوارزمی با اشاره به تولید زنجیره کاتالیست های ریفرمی کارخانه های احیای مستقیم توسط این شرکت گفت: این زنجیره شامل ریفرمینگ های فعال، نیمه فعال و خنثی (برای حذف H2S از جریان گازی) و نیز طراحی مخازن سولفورزدایی (برای واحدهای احیای مستقیم) است.
وی افزود: با تولید ۳ محصول ریفرمی برای واحدهای احیای مستقیم ۸۰۰ هزار تنی، حدود ۲ میلیون یورو طی ۵-۶ سال، صرفه جویی ارزی می شود.
رمضانی خاطرنشان: این محصول باعث افزایش کارایی کارخانه تولید آهن اسفنجی می شود و در صورت نبود این محصول، ظرفیت تولید ۸۰ درصد کاهش می یابد.
وی ادامه داد: شرکت های بزرگ فولادی با استفاده از کاتالیست های رفرمی تولید داخل توانستند رکورد تولید خود را بهبود بخشند. این شرکت در حوزه پتروشیمی نیز انواع کاتالیست های مورد نیاز را تولید می کند.
رمضانی با اشاره به محصولات دیگر این شرکت گفت: کاتالیست های سولفورزدایی اکسید روی، محصول دیگر این شرکت است. پژوهشگاه نفت محصول جاذب سولفورزدایی را آزمایش کرد و به این نتیجه رسید که محصول تولید ما حدود ۱۰ درصد جذب بالاتر نسبت به محصول مشابه خارجی دارد.

 

بومی سازی کوره تولید آهک صنعتی

محمدجواد سعیدآبادی، مدیر اداری و امور قرادادهای شرکت فرامبین فولاد یاران گفت: طی سال های گذشته، کوره عمودی شافت، کوره افقی دوار و نیز کوره عمودی شافت دوقلو برای واحدهای فولاد آلیاژی مهندسی معکوس شده و دانش فنی آن، بومی سازی شده است.
وی ادامه داد: تجهیزات کوره ها با همکاری شرکت های داخلی ساخته می شود. هزینه تمام شده آن یک چهارم قیمت تمام شده خارجی است. این شرکت همچنین آهک صنعتی برای شرکت های داخلی تولید می کند.

 

دوام بالا نسبت به نمونه اروپایی

محمد یاقوتی نیا، مدیرعامل شرکت آریانا مدرن صنعت به محصولات دانش بنیان این شرکت اشاره کرد و گفت: طراح و تولید کننده انواع الکترو سیلندر، اکچویتورهای خطی و دورانی، عملگر الکتریکی، سیلندر الکتریکی، سرو جک سرو سیلندر، اکچویتورهای دینامیکی، سرو پرس و دستگاه های تست پیشرفته برای حوزه فولاد و سیمان، هستیم.
وی ادامه داد: این محصولات در مقایسه با محصولات مشابه خارجی، قیمت پایین تر (یک دوم نمونه اروپایی)، خدمات پس از فروش، گارانتی، دوام بالا نسبت به مدل های اروپایی و بدون نیاز به روغن کاری است. برخی مدل ها روی دستگاه سیستم کنترل دارد و نیازی به کابل کشی نیست.
یاقوتی نیا خاطرنشان کرد: با توجه به تناژ تولید، در بخش تحقیق و توسعه، تغییرات لحاظ شده و محصول متناسب با آن، محصولات ساخته می شود.

 

مطابق با استاداردهای روز دنیا

حسین خطیبی، مدیرعامل شرکت پرتو صنعت پاژ با اشاره به ساخت پکیج کامل کمپرسور سانتریفیوژ تصریح کرد: این محصول با انجام مهندسی معکوس و بر اساس استاندارد API617 و API672 (استاندارد های موسسه نفت آمریکا) ساخته شده است.
وی افزود: قیمت محصول یاد شده در مقایسه با مدل خارجی، حدود دو سوم است. زمان تحویل این محصول، کمتر از ۵۰ درصد زمان تحویل محصول خارجی است. همچنین، امکان سفارشی سازی متناسب با نیاز مشتری وجود دارد و از خدمات پس از فروش برخوردار است.

 

بی نیازی کشور به واردات

حسین اخلاقی امیری، مدیرعامل شرکت امید پترو انرژی خاوران بیان داشت: برای نخستین بار در ایران دستگاه پیکنومتر گازی را به صورت اتوماتیک و برای اندازه‌گیری حجم واقعی جامدات با شکل هندسی نامعین و نیز پودرهای جامد ساختیم.
وی افزود: تست های مختلف روی دستگاه مذکور در فولادسازی های بزرگ انجام شد. از نظر قیمت، یک ششم مشابه خارجی است. با ساخت این دستگاه، کشور از واردات بی نیاز شده است. پیش از این، پیکنومترها از آمریکا وارد می شد.

 

فرمولاسیون منحصر به فرد

سعید سلیمانی، مدیرعامل شرکت کیمیا فرآیند نقش جهان درباره بومی سازی و تولید روغن های فلزکاری و فولاد به عنوان محصولات تولید گفت: این محصولات در صنایعی اعم از فولادسازی ها که شبکه تاسیسات داشته و با سیالات و مایعات سر و کار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.
وی ادامه داد: قیمت این محصولات، یک سوم تا یک چهارم قیمت مشابه خارجی است. از دیگر مزایای محصولات تولیدی، استفاده از نیروهای متخصص جوان، فرمولاسیون منحصربه فرد، استفاده از افزودنی های داخلی و کیفیت محصول قابل رقابت با مشابه خارجی است.

 

ارسال دیدگاه