0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

همکاری پژوهشگران ایرانی در تالیف کتاب حوزه آلیاژهای هوشمند در انتشارات “الزویر

 

یک گروه پژوهشی ایرانی موفق به تألیف و چاپ سه فصل از کتابی در زمینه آلیاژهای هوشمند تحت عنوان “مواد هیبریدی هوشمند نیکل-تیتانیوم” در انتشارات الزویر شدند.

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ایسنا، اخیراً یک گروه پژوهشی ایرانی موفق به تألیف و چاپ سه فصل از کتابی در زمینه آلیاژهای هوشمند تحت عنوان “مواد هیبریدی هوشمند نیکل-تیتانیوم” (Nickel-titanium smart hybrid materials) در انتشارات Elsevier شده‌اند.

انتشارات الزویر با ۱۴۲ سال تجربه، یکی از بزرگترین و معتبرترین انتشارات علمی در جهان است.

در کتاب مذکور سه فصل توسط پژوهشگران ایرانی به شرح ذیل تألیف شده است:

فصل ۵- عملیات حرارتی آلیاژهای نیکل-تیتانیوم ( https://doi.org/10.1016/B978-0-323-91173-3.00016-X)

فصل ۱۵- کاربردهای زیست پزشکی آلیاژهای نیکل-تیتانیوم (https://doi.org/10.1016/B978-0-323-91173-3.00010-9)

فصل ۱۹- خواص آلیاژهای حافظه‌دار نیکل-تیتانیوم (https://doi.org/10.1016/B978-0-323-91173-3.00021-3)

این گروه از محققان متشکل از دکتر سروش پرویزی استادیار دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران، دکتر سید مهدی هاشمی از دانشگاه تولدو آمریکا، مهندس فاطمه عسگری‌نیا دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مهندس ساناز معین دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران است.

تألیف سه فصل مذکور از این کتاب، پیرو پژوهش‌های پیشین این گروه که منجر به چاپ مقالاتی در مجلات بسیار معتبر (با ایمپکت فاکتور ۵۸/۳۹ و ۵۵۹/۱۹) به شرح ذیل شده بود، انجام گرفته است. ضریب تاثیر مجلات (IF) و تعداد ارجاع مقالات (Citation) در زیر آورده شده است:

  1. S. Parvizi, S.M. Hashemi, F. Asgarinia, M. Nematollahi, M. Elahinia, “Effective parameters on the final properties of NiTi-based alloys manufactured by powder metallurgy methods: A review”, Progress in Materials Science, Vol. 117, 100739, 2021. (IF: 39.58, Citation: 17)
  2. S.M. Hashemi, S. Parvizi, H. Baghbanijavid, A.T.L. Tan, M. Nematollahi, A. Ramazani, N.X. Fang, and M. Elahinia, “Computational modeling of process-structure-property-performance relationships in metal additive manufacturing: a review”, International Materials Reviews, In press, Vol. 67:1, 2022. (IF= 19.559, Citation: 8)

نایتینول از جمله پرکاربردترین آلیاژ حافظه‌دار است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه برای کاربردهای مختلف مهندسی قرار گرفته است. آلیاژهای نیکل- تیتانیوم (NiTi) به دلیل رفتار هوشمند که شامل خاصیت حافظه‌داری و سوپرالاستیسیته است و همچنین قابلیت کارکرد در دمای بالا و زیست سازگاری در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه صنایع در حال رشد قرار گرفته اند.

کتاب حاضر مجموعه‌ای کامل از مهم ترین ویژگی‌‎ها و کاربردهای آلیاژهای نیکل-تیتانیوم بوده و شامل به‌روزترین مباحث و تئوری‌های ارائه شده در مقالات معتبر است و به دانشمندان و مهندسان علم مواد کمک می‌کند تا فناوری‌ها و سیستم‌های هوشمند را برای صنایع هوافضا، مکانیک، خودرو، الکترونیک و علوم پزشکی فراهم کنند.

 

حضور فعال فولاد مبارکه در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و بهنقل از می‌متالز، سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران به عنوان بزرگترین گردهمایی تولیدکنندگان، تأمین‌کنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران، از ۱۹ لغایت ۲۱ بهمن‌ماه با محوریت ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی برگزار خواهد شد که ضمن معرفی برگزیدگان صنعت فولاد کشور در این رویداد، جایزه ملی فولاد ایران به برگزیدگان این صنعت اهدا خواهد شد.

شرکت فولاد مبارکه نیز در این جشنواره و نمایشگاه به عنوان پیشران اقتصاد دانش‌بنیان کشور به ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی می‌پردازد.

این جشنواره و نمایشگاه با رویکرد بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی و در راستای بهره‌برداری حداکثری از توانمندی‌های داخلی زنجیره آهن و فولاد کشور از سنگ آهن تا محصول نهایی تعریف شده که با توجه به پایداری نسبی وضعیت شیوع ویروس کرونا و سویه‌های آن، این رویداد بزرگ ملی پس از کسب مجوز‌های لازم و در صورت مساعد بودن شرایط، به صورت حضوری و مجازی و همچنین پخش زنده تلویزیونی از ۱۹ لغایت ۲۱ بهمن ماه سال جاری، همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

سومین جشنواره ملی فولاد ایران با حضور مقامات و مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران شرکت‌های فولادی و معدنی کشور برگزار می‌شود و تأمین‌کنندگان داخلی برگزیده نیز در این جشنواره مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

این رویداد با هدف کاهش نیاز ارزی در تأمین قطعات و تجهیزات، دانش فنی و مهندسی و مواد مصرفی مورد نیاز از طریق ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و ساخت داخل برگزار می‌شود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی کشور در آن مشارکت ویژه خواهند داشت.

این رویداد شامل آیین افتتاحیه، نمایشگاه اختصاصی، پنل تخصصی و کارگاه‌های آموزشی و اختتامیه است که بخشی از آن به تقدیر از برگزیدگان و اهدای جایزه ملی فولاد ایران و همچنین برگزاری میز تعمیق ساخت داخل در زنجیره فولاد با حضور مقامات و مدیران صنعتی و معدنی کشور اختصاص خواهد یافت.

ارسال دیدگاه