0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

گام بلند غول فولاد روسیه برای کربن‌زدایی

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از می‌متالز، این فناوری از فرآیند پیرولیز متان برای تبدیل گاز طبیعی به هیدروژن و کربن جامد استفاده می‌کند و انتظار می‌رود که کارخانه‌های تولید هیدروژن کاملا تجاری‌سازی شده اکونا تا ۱۰۰ هزار تن هیدروژن در سال تولید کنند.
فناوری اکونا مستقر در ونکوور کانادا برای تولید هیدروژن با هزینه‌های همتراز با اصلاح‌کننده‌های متان بخار معمولی توسعه داده شده است، در حالی که انتشار دی‌اکسید کربن را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.
صنعت فولاد حدود ۷ درصد از کل انتشار دی‌اکسید کربن فرآیند‌های صنعتی را تولید می‌کند و بزرگترین مصرف‌کننده صنعتی زغال سنگ در جهان است که حدود ۷۵ درصد از نیاز انرژی آن را تامین می‌کند. بنابراین، اقدامات صنعت فولاد برای کاهش انتشار کربن دی‌اکسید با استفاده از هیدروژن، یک مسیر حیاتی برای صنعت کربن فشرده برای دستیابی به اهداف خلوص صفر و کمک به انتقال جهانی به اقتصاد بدون کربن است.
آندری لاپتف، مدیر توسعه تجارت و پروژه‌های سرمایه‌گذاری شرکت سوسترال، گفت که کربن‌زدایی برای آینده صنعت فولاد بسیار مهم است و هر مزیت رقابتی بلندمدت اکنون به سرمایه‌گذاری در روش‌های تولید فولاد پیشرفته وابسته است. این شرکت تلاش‌های خود را برای کربن‌زدایی بر روی استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت متمرکز کرده است، اگرچه در میان‌مدت به استفاده از زغال سنگ به عنوان جزء جدایی ناپذیر تولید فولاد خود ادامه خواهد داد.

 

تولید چوب با ویژگی‌هایی منحصر به فرد

 

گروهی از دانشمندان چینی در مطالعه اخیرشان از تولید چوب انعطاف‌پذیر، مقاوم در برابر آتش و ضد سفیدک خبر دادند.

به گزارش وب سایت عصر مواد وبه نقل از ایسنا ، دانشمندان چینی کامپوزیت‌های چوبی فوق‌العاده انعطاف‌پذیری ساخته‌اند که در برابر آتش مقاوم و ضد سفیدک هستند و می‌توانند هزاران چین را تحمل کنند. چین در زمین‌شناسی خمیدگی در طبقات سنگ است که به علت حرکات پوسته زمین ایجاد می‌گردد. اگر میزان فشار وارده به لایه‌های رسوبی کم باشد، لایه‌های رسوبی به صورت قوس‌ها(کمان‌ها) و افتادگی‌هایی در می‌آید که به آنها تاقدیس و ناودیس می‌گویند.

مواد این چوب از نوعی منابع طبیعی تجدیدپذیر هستند و سبب انعطاف‌پذیری طولانی‌مدت این چوب حتی  در دمای منفی ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌شوند و به همین سبب این چوب حتی در  دمای ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد نیز نمی‌تواند مشتعل شود. 

گفتنی است این کامپوزیت‌های چوبی ظاهر اصلی خود را با نرخ ضد سفیدک تا ۱۰۰ درصد در دمای اتاق به مدت ۷۵ روز در رطوبت نسبی حدود ۹۰ درصد، حفظ می‌کنند و این در حالی است که سطح چوب تیمار نشده در این شرایط کاملا توسط سفیدک آلوده می‌شود.

طی این مطالعه دانشمندان دانشگاه هاینان و دانشگاه جنوب غربی مینزو چین، چوب بالسا با چگالی کم را به ضخامت دو تا پنج میلی متر در مخلوطی از مایعات قلیایی در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۲ ساعت غوطه ور کردند تا ماتریکس لیگنین سفت و سخت آن را از دیواره سلولی جدا کنند.

سپس چوب را با یک هیدروژل اصلاح شده بر پایه پلی آکریل آمید که سبب انعطاف پذیری عالی، حفظ رطوبت و مقاومت مواد در برابر شعله می‌شد، پر کردند.

این مطالعه همچنین نشان داد که کامپوزیت‌های چوبی می‌توانند ۱۰۰۰ چین با زاویه خمش ۱۸۰ درجه یا آب زدایی خلا(vacuum dehydration) در دمای منفی ۶۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۴ ساعت تحمل کنند.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Cell Reports Physical Science” منتشر شده است.

 

ارسال دیدگاه