0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۱بهمن ۱۴۰۰

انتخاب طرح EMP سیمیدکو به عنوان طرح پژوهشی برتر صنعتی سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

به گزارش وب سایت عصرمواد و به نقل از ماین نیوز، در همایش گرامی داشت هفته پژوهش و تکریم مقام پژوهش گران که روز سه شنبه بیست و یکم دی ماه ۱۴۰۰ در سالن ابوریحان دانشگاه خوارزمی با حضور دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، طرح مطالعات مدیریت محیط زیست (EMP) شرکت سیمیدکو به عنوان طرح پژوهشی برتر صنعتی در سال ۱۴۰۰ انتخاب شد و در همین راستا از محمد مدنی فر مدیرعامل شرکت سیمیدکو تجلیل شد.

این طرح به بررسی وضعیت محیط زیستی کارخانجات سیمیدکو و منطقه صنعتی سنگان، راه کارهای کنترل آلاینده های موجود و کاهش میزان آن ها پرداخته است که پس از بررسی در کمیته ارزیابی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی، به تصویب رسید. همچنین با توجه به نحوه نمونه برداری، نقاط نمونه گیری، روش های آنالیز داده ها و ارائه راهکارهای استاندارد کنترلی به منظور کاهش آلاینده های محیط زیستی در راستای حفظ محیط زیست در کنار تولید مستمر و پایدار، توسط تیم تحقیقاتی شرکت سیمیدکو و اعضای هیات علمی دانشگاه خوارزمی (دانشکده علوم زیستی)، این طرح مطالعاتی به عنوان طرح پژوهشی برتر توسط وزارت علوم انتخاب و اعلام شد.

گفتنی‌ است، شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد (سیمیدکو)، همراه با تولید پایدار، اصل صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست را در اولویت برنامه های خود قرار داده و طبق برنامه ریزی صورت گرفته گام های مؤثری را بر خواهد داشت. این شرکت با اقداماتی موثر نظیر راه اندازی کارخانه فیلتراسیون و آبگیری از باطله که یکی از بزرگترین طرح های زیست محیطی کشور است و همچنین آغاز به کار پروژه احداث شبکه جمع آوری، تصفیه خانه و شبکه فاضلاب شهر خواف در سال جاری، گام های بزرگی در حفظ و حراست از محیط زیست و منابع آبی شهرستان انجام داده است.

سیمیدکو از تولید کنندگان فعال کنسانتره و گندله کشور است که در منطقه معدنی سنگان شهرستان خواف استان خراسان رضوی به فعالیت می پردازد. این مجموعه از شرکت های تابعه گروه فولاد خوزستان است.

 

آغاز پروژه اکتشافی در استان اردبیل

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، مهندس امین صفری در خصوص آخرین اقدامات انجام شده پروژه اکتشافی در استان اردبیل گفت: با عنایت به تفاهم‌نامه سه جانبه که بین شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، استانداری اردبیل و سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان منعقد شده بود، «ومعادن» با همکاری یکی از شرکت‌های مشاوره‌ای معتبر و متخصص و باسابقه در این حوزه ، فعالیت اکتشافی خود را در منطقه اردبیل آغاز کرد.

معاون معدن و توسعه صنایع معدنی «ومعادن» وسعت محدوده مورد بررسی را سه هزار کیلومتر مربع عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت کار و بازه زمانی ۹ الی ۱۲ ماهه که برای اجرای پروژه در نظر گرفته شده است، تیم پروژه به سرعت تعیین و در جلسه‌ای که در همین خصوص در استان اردبیل و با حضور استاندار و مدیران استانی در اربیل برگزار شد، دستورات لازم برای حمایت و همکاری مجموعه‌های ذی‌ربط استان برای اجرای این طرح به تصویب رسید.

مهندس صفری اظهار داشت: اجرای این پروژه منجر به شناسایی و معرفی چندین محدوده اکتشافی کوچک‌تر می‌شود که در مراحل بعدی، عملیات اکتشافی تفصیلی بر روی آن‌ها انجام می‌شود.

وی از اجرای طرح ژئوفیزیک هوایی در خطوط با فاصله ۲۵۰ متر به عنوان یکی از بخش‌های این پروژه نام برد که می‌تواند اطلاعات پایه‌ای قوی‌تر و مطمئن‌تری را در اختیار شرکت و همینطور سازمان صمت استان و سایر فعالان معدنی در استان اردبیل قرار دهد.

ارسال دیدگاه