0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲۹ آذر ۱۴۰۰

فرایند آسیای مواد معدنی تا تولید کنسانتره روی

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، آسیا VERITICAL ریگراند به صورت عمودی فعالیت میکند به طوری که شفت عمومی در مرکز این آسیا شروع به چرخش می کند و با حرکت پره‌ها، گلوله ها و مواد معدنی به حرکت در میآیند. در اثر برخورد گلوله ها با مواد معدنی و مکانیسم سایش، ذرات ریزتر می شوند. این تجهیز مؤثر، بخش حیاتی از فرایند تولید کنسانتره روی در کارخانه فرآوری مهدی آباد است.
از آنجایی که بیشترین راندمان جداسازی کانی های روی، با درجه آزادی ۱۰ الی ۱۵ میکرون حاصل می شود این تجهیز بعد از سلول های رافر (Rougher) و اسکونجر (Scavenger)مدار فلوتاسیون روی، ذرات ۵۰ میکرون (خروجی آسیا بال میل) را به ابعاد مورد نظر می رساند. خروجی آسیا ریگراند، ذراتی با ابعاد ۱۰ الی ۱۵ میکرون است که وارد سلول های کلینر شده و در این مرحله “کنسانتره روی” تولید می‌شود.

مجتمع سرب و روی مهدی آباد اکنون بزرگترین طرح فرآوری کنسانتره روی و سرب ایران را در دست اجرا دارد که در سال ۱۴۰۱ فاز نخست آن با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره سولفیدی روی به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

چالش صنعت فولاد در ماه های آینده

 

به گزارش وب سایت عصر مواد طهرانی(کارشناس ارشد بازارهای بین‌الملل فولاد و سنگ‌آهن) در گفتگو با متال آنلاین، گفت: صنعت فولاد در تابستان قطعی برق را پشت سر گذاشت و با قطعی گاز در زمستان، چالش بسیار سختی برای این صنعت به وجود خواهد آمد. وی در خصوص کمبود گاز در زمستان و تاثیر آن بر زنجیره فولاد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در جهت توسعه میادین گازی به اندازه کافی سرمایه‌گذاری نشده است، نمی‌توان در شرایط بحرانی کمبود گاز در سال جاری و حتی سالیان بعد، راهکاری جز ایجاد محدودیت برای بخش تولید اتخاذ کرد؛ 

وی همچنین تاکید کرد: اگر به همین شکل ادامه دهیم، حتما خود شرکت‌های معدنی و فولادی نیز باید به فکر طرح توسعه بنادر کشور یا تاسیس بنادر اختصاصی باشند. تولیدکنندگان آهن اسفنجی و شمش فولادی به استثنای دارندگان کوره بلند، مصرف گاز و برق بسیار بالایی دارند. از آنجا که در تولید آهن اسفنجی عملیات احیای گندله را با گاز انجام می‌دهند، بنابراین طبیعی است که با قطع شدن گاز، تولیدکنندگان فولاد و آهن اسفنجی با چالش جدی و سختی روبه‌رو شوند و تولید آن‌ها تحت تاثیر مستقیم این معضل قرار بگیرد.

 

ارسال دیدگاه