0
02126246958

آموزش ویدیویی اندازه گیری با کولیس

در این نوشته شما می توانید ویدیویی از نحوه اندازه گیری با کولیس ورنیه را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید.

 

ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: آموزش اندازه گیری با کولیس

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۵ دقیقه و ۱۱ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: انگلیسی

زیرنویس:

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۱۷٫۱۸ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۳۶٫۲۷ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

توضیحات:

کولیس (caliper) در واقع یک خط کش دوبل است که بر روی هم به صورت کشویی می لغزند. خط کش متحرک به افتخار مخترع کولیس، ورنیه گفته می شود. طرح این ابزار اندازه گیری توسط مهندس ورنیه (Vernier) دقت بالاتری را نسبت به خط کش های معمولی فراهم آورده است. خط کش ورنیه دارای دو شاخک است. از شاخک های کوچک برای اندازه گیری اندازه های داخلی و از شاخک های بزرگ برای اندازه گیری اندازه های خارجی قطعه استفاده می شود. از زبانه انتهایی کولیس که متصل به فک متحرک است، برای اندازه گیری عمق شیارها، شکاف ها و سوراخ ها استفاده می شود.

 

 

 

قسمت های مختلف یک کولیس ورنیه دار

 

 

کاربردهای کولیس ورنیه دار

 

 

خط کش بر حسب میلی متر (اینچ) مدرج شده است. ورنیه نیز با توجه به دقت کولیس مدرج می شود. دقت اندازه گیری کولیس ورنیه دار به دقت خط کش مدرج و تعداد تقسیمات ورنیه ی آن ها بستگی دارد و برابر است با دقت خط کش مدرج تقسیم بر تعداد تقسیمات ورنیه. در کولیس های میلی متری معمولاً دقت خط کش مدرج ۱ میلی متر و تعداد تقسیمات ورنیه ی آن ها ۱۰، ۲۰ و یا ۵۰ است. در نتیجه دقت اندازه گیری آن ها به ترتیب ۰٫۱، ۰٫۰۵ و ۰٫۰۲ است.

 

 

دقت کولیس

 

 

برای تعیین اندازه ی طول یا قطر خارجی، قطعه را در بین شاخک های ثابت و متحرک بزرگ قرار می دهند و اندازه اصلی را از روی خط کش و دقت اندازه را از روی ورنیه می خوانند. برای این منظور خطی از درجه بندی ورنیه که درست در امتداد خطی از درجه بندی خط کش است را مشخص کرده و آن را در دقت کولیس ضرب می کنیم تا اندازه دقیق قطعه تعیین گردد. برای تعیین قطر داخلی نیز از شاخک های کوچک بالایی استفاده می شود.

 

به مثال های زیر برای تعیین اندازه قطعه توجه کنید:

 

نوشته های مرتبط:

آموزش اندازه گیری با کولیس + انیمیشن

 

ارسال دیدگاه