0
02126246958

آموزش اندازه گیری با کولیس + انیمیشن

توضیحات:

 

کولیس (caliper) در واقع یک خط کش دوبل است که بر روی هم به صورت کشویی می لغزند. خط کش متحرک به افتخار مخترع کولیس، ورنیه گفته می شود. طرح این ابزار اندازه گیری توسط مهندس ورنیه (Vernier) دقت بالاتری را نسبت به خط کش های معمولی فراهم آورده است. خط کش ورنیه دارای دو شاخک است. از شاخک های کوچک برای اندازه گیری اندازه های داخلی و از شاخک های بزرگ برای اندازه گیری اندازه های خارجی قطعه استفاده می شود. از زبانه انتهایی کولیس که متصل به فک متحرک است، برای اندازه گیری عمق شیارها، شکاف ها و سوراخ ها استفاده می شود.

 

 

 

قسمت های مختلف یک کولیس ورنیه دار

 

 

کاربردهای کولیس ورنیه دار

 

 

خط کش بر حسب میلی متر (اینچ) مدرج شده است. ورنیه نیز با توجه به دقت کولیس مدرج می شود. دقت اندازه گیری کولیس ورنیه دار به دقت خط کش مدرج و تعداد تقسیمات ورنیه ی آن ها بستگی دارد و برابر است با دقت خط کش مدرج تقسیم بر تعداد تقسیمات ورنیه. در کولیس های میلی متری معمولاً دقت خط کش مدرج ۱ میلی متر و تعداد تقسیمات ورنیه ی آن ها ۱۰، ۲۰ و یا ۵۰ است. در نتیجه دقت اندازه گیری آن ها به ترتیب ۰٫۱، ۰٫۰۵ و ۰٫۰۲ است.

 

 

دقت کولیس

 

 

برای تعیین اندازه ی طول یا قطر خارجی، قطعه را در بین شاخک های ثابت و متحرک بزرگ قرار می دهند و اندازه اصلی را از روی خط کش و دقت اندازه را از روی ورنیه می خوانند. برای این منظور خطی از درجه بندی ورنیه که درست در امتداد خطی از درجه بندی خط کش است را مشخص کرده و آن را در دقت کولیس ضرب می کنیم تا اندازه دقیق قطعه تعیین گردد. برای تعیین قطر داخلی نیز از شاخک های کوچک بالایی استفاده می شود.

 

به مثال های زیر برای تعیین اندازه قطعه توجه کنید:

 

 

برای آشنایی و یادگیری نحوه کار و اندازه گیری با کولیس ورنیه دار، توصیه می شود ویدیوی زیر را از عصر مواد تماشا بفرمایید. این ویدیو به صورت انیمیشن کار با کولیس را آموزش داده شده است.

 

 

 

 

 


ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: آموزش اندازه گیری با کولیس

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): 

زمان ویدئو: ۷ دقیقه و ۱ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰

زبان: انگلیسی

زیرنویس:

دوبله:

مشاهده ویدیو:

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم:  ۹٫۸۱ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

 

 

 

نوشته های مرتبط:

آموزش ویدیویی اندازه گیری با کولیس

 

 

ارسال دیدگاه