0
02126246958

۱۲ گروه آلیاژی پرکاربرد از فولادهای زنگ نزن برای سرویس های دما بالا

فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل ها گروه وسیع و پر کاربردی از فولادها هستند که بیشتر برای مقاومت در برابر انواع خوردگی ها توسعه یافته اند. عنصر پایه و اصلی آلیاژی در این فولادها کروم است که حداقل حدود ۱۱ درصد در ترکیب آن ها وجود دارد. علاوه بر کروم، عناصر آلیاژی دیگری چون نیکل، مولیبدن، منگنز، نیتروژن، مس و غیره ساختار فولادهای زنگ نزن را تشکیل داده و باعث خواص و کاربری متفاوت آن ها می شوند. علاوه بر مقاومت به خوردگی، ویژگی های دیگری چون شکل پذیری عالی، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دماهای زیر صفر، مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دماهای بالا، جوش پذیری و قابلیت ریخته گری باعث کاربرد زیاد انواع فولادهای زنگ نزن در کاربری های مختلف صنعتی به خصوص در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی شده است.

 

فولادهای زنگ نزن مقاوم به حرارت یا نسوز برای مقاومت به خوردگی بیشتر در دماهای بالا، مقاومت به خزش، مقاومت به اکسیداسیون و مقاومت به شوک حرارتی مناسب هستند. برای دستیابی به این خواص، از گریدهای آلیاژی فولاد زنگ نزن با مقادیر بیشتری کروم، نیکل، کربن و سیلیسیم استفاده می شود. این آلیاژها، به دلیل وجود رسوب کاربید، خواص مکانیکی بهتری را در دماهای بالاتر از خود نشان می دهند. به علت بالاتر بودن کروم در آن ها، مقاومت خوبی در برابر سایش، اکسید شدن و سولفیده شدن دارند. از سوی دیگر، وجود نیکل زیاد نیز مقاومت آن ها را در قبال شوک های حرارتی و خزش افزایش می دهد. این آلیاژها در برابر خوردگی تحت گازهای داغ مقاومت خوبی نشان می دهند. از ویژگی های دیگر آن ها ثبات ساختار آن ها در مدت طولانی قرارگیری در معرض دمای بالا است.

 

 

 

 

برای آشنایی با مشخصات و ویژگی های ۱۲ گروه و ۲۳ گرید آلیاژی از فولادهای زنگ نزن مقاوم به حرارت این مقاله ۲۷ صفحه ای را از وب سایت عصر مواد دریافت کنید.

 

A guide to 12 most used groups of stainless steels for high temperature services in oil, gas, petrochemical and power generation industries

 

 

 

فرمت: PDF

تعداد صفحه: ۲۸

زبان: انگلیسی

حجم: ۸۰۸ کیلوبایت

لینک دانلود از عصر مواد:

 

 

 

 

 

 

برخی مطالب مرتبط در عصر مواد:

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه