0
02126246958

انواع آزمون ها و بازرسی های جوش

اتصالات جوش داده شده در یک سازه، قطعه و یا ماشین باید قابلیت تحمل تنش ­های ساده یا ترکیبی، که بر روی آن ­ها به صورت استاتیکی یا دینامیکی اعمال می شود، را داشته باشند. طراحی و محاسبات جوش­ ها نیز بر اساس این شرایط کاربردی انجام می ­گیرد. با توجه به این­که نمی ­توان کیفیت جوش را تنها بر ­اساس ظاهر آن تشخیص داد، لذا انجام بازرسی ­های جوش به منظور بررسی کیفیت عملیات جوشکاری لازم است. برای این منظور، روش های متعددی برای بازرسی و آزمون جوش تنظیم و استاندارد شده است که استفاده از آن ها به نوع کار و حساسیت آن نیز بستگی دارد.

آزمون ها و بازرسی اتصال جوش داده­ شده را می­ توان به دو گروه اصلی مخرب و غیر مخرب تقسیم می شوند.

 

آزمون های مخرب

به منظور انجام آزمون های مخرب، نمونه کوچکی با شرایط مشابه فلز پایه و فلز جوش (از نظر متریال، نوع اتصال، مواد مصرفی جوشکاری، فرایند جوشکاری و غیره) جوشکاری می شود. از این نمونه که ابعاد آن در استانداردهای جوشکاری مشخص شده است، نمونه آزمون هایی تهیه می شود و یا اینکه همان نمونه اولیه مورد آزمون قرار می گیرد. همان ­طور که از نام این آزمون ها استنباط می شود، نمونه ­ها پس از آزمون قابل استفاده مجدد نیستند. محل، تعداد و نحوه تهیه نمونه ­ها برای آزمون های مختلف، بسته به نوع کار در استانداردها مشخص شده­ است.

آزمون های معمول مخرب بر روی اتصال جوشی عبارتند از:

– تست کشش

– تست خمش

– تست ضربه

– آزمون شکست شکاف ­دار (nick-break)

– سختی سنجی

– اچ یا حک کاری جوش (میکرو و ماکرو اچ)

– تست خستگی

– تست های خوردگی

 

آزمون های غیر مخرب

آزمون های غیر مخرب بر روی قطعه/سازه جوشکاری شده قابل انجام است. هدف از این آزمون ها، تشخیص عیوب مختلف در جوش (سطحی و عمقی) می­ باشد، بدون این­که قطعه جوش داده شده غیر قابل استفاده شود. در بسیاری از موارد با تشخیص عیوب می ­توان فلز جوش را در آن موضع معیوب برداشته و با رسوب مجدد جوش، اتصال کامل و بدون عیبی به دست آورد. در اغلب آزمون های غیر مخرب از خواص فیزیکی فلز به کمک وسایل و تجهیزات خاص، برای کشف عیوب استفاده می­ شود.

متداول ­ترین آزمون های غیر مخرب که در بازرسی جوش استفاده می شود، عبارتند از:

– بازرسی ­چشمی (visual inspection) یا تست VT

– بازرسی به کمک مایعات نافذ یا تست PT

– بازرسی به کمک امواج صوتی اولتراسونیک یا تست UT

– بازرسی با ذرات مغناطیسی یا تست MT

– بازرسی به کمک تصاویر تهیه شده از جوش بر روی فیلم رادیوگرافی یا تست RT

– بازرسی به کمک جریان های گردابی یا تست ET

در این نوشته از عصر مواد قصد داریم تا هر یک از این آزمون ها را به صورت ساده، خلاصه و کاربردی توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

ارسال دیدگاه